Doğal ve bitkisel besin ürünlerinin insan yaşamındaki önemi

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, bitkisel protein ve zeytin yağı gibi bitkisel yağlarla beslenme düzeninin, tansiyonu ve kötü kolestrolü düşürdüğünü ortaya çıktı.
John Hopkin Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörü Dr. Lawrence Appel’ın yaptığı araştırmalar sonucunda, günlük beslenme ihtiyacımızın yüzde 10’nun bitkisel proteinler veya doymamış yağlarla karşıladığımız taktirde, tansiyon ve kötü kolestrol gibi değerleri düşürdüğü ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azaltıldığını açıkladı. bitkiler.gen.tr
Amerikan Tıp Derneği’nin (JAMA) yayın organın çıkardığı makaleye göre, bilim adamlarının, 12-15,9 ve küçük tansiyonu 8-9,9 arasında değişen 164 kişiye, tümü doymuş yağ oranı düşük, sebze ve meyve ağırlıklı, protein, şeker ve bitkisel yağlar ihtiva eden 3 farklı beslenme şekli uyguladıkları kaydedildi.
Araştırma sonucunda, sırayla, farklı oranlarda uygulanan 3 farklı beslenme düzeninin ardından, sadece 6 haftada, bu kişilerin tansiyonlarında belirgin bir düzelme olduğu ortaya çıktı.
Araştırmacılar, bitkisel protein ve bitkisel yağ ağırlıklı beslenme düzeninin tansiyonu ortalama yüzde 9,3, şeker ağırlıklı beslenme düzeninin ise tansiyonu yüzde 8 oranında azalttığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir