Gebelikte Saça Boya Yaptırılır mı?

Hamilelik dünyaya bir canlı getirmenin ilk aşamalarından birisidir. Aynı zamanda bu dönem kadınların dikkat etmesi geren en önemli dönemlerdendir. Çünkü artık taşıdığımız ikinci bir can vardır ve bu can dış etkenlerden çabucak etkilenmektedir. Yeme içme alışkanlıklarından tutun da yaşam şekillerine kadar değişiklikler biz bayanları beklemektedir. Gebelik sırasında saç boyatma da dikkat edilecek durumlardan birisidir.

Yazımızda hamileyken saç boyatılır mı? Hamile bayanların saç boyatmasındaki sakıncalar nelerdir? Hamileyken saç boyatmak istersek nelere dikkat etmeliyiz? Saç boyatma yöntemlerinden hangisi en idealidir? Gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Gebelikte Saça Boya Yaptırılır mı?

Bu sorunun cevabını tam olarak vermek oldukça zordur. Nedeni ise bu konuda yapılan çalışmaların yetersiz oluşudur. Normal şartlarda bir araştırma yapılırken araştırma yapılacak deneklere bir madde verilir ve bu maddenin onlar üzerindeki etkileri incelenir. Ancak hamile bayanlarda saç boyalarının etkileri tam olarak incelenemez. Çünkü doğacak bebeğin saç boyasından ne derecede etkileneceği bilinemez. Saç boyalarının etkileri deney yöntemiyle anlaşılamayacağına göre(Etik zorunluluklar bu mevzuda deney yapmayı engellemektedir) mevcut örneklerden yola çıkılarak bir sonuca varma zorunluluğu doğar.

Dünyada yapılan gözlemler neticesinde saç boyalarının doğacak çocuk üzerinde etkili olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Saç derisinden veya saç köklerinden gebe bayana aktarılan kimyasalların bebeğe ne derece etki edeceği ya da ettiği kesin olarak bilinmemektedir.

Ancak birçok kaynak saç boyamanın zararsız olduğunu ve hamile bayana olumsuz bir etkisinin olmayacağını beyan eder. Diğer bazı kaynaklar ise saç boyamanın riskler ihtiva ettiğini ve bu risklerin alınmaması gerektiğini buna bağlı olarak da hamilelikte saç boyamanın zararlı olacağını söyler.

Boyatmalı mı? Boyatmamalı mı?

Saç boyası kozmetik bir üründür. Yapısında etkili etkisiz birçok kimyasal barındırır. Bu kimyasallar hamile bayana 2 farklı yolla geçer. Bunlar;

Deri yolu,
Solunum yolu
Olarak sıralanabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç boyasındaki kimyasallar mutlaka vücudu bir şekilde etkiler. Bu etkilerin bebekte sorun oluşturup oluşturmayacağı ise uzmanları ikiye bölmüştür. Biz bu durumda şuna karar vereceğiz. Saçımı boyatsam ne olur? Saçımı boyatmasam ne olur? Bu cümlelerle sanırım tarafımı belli etmiş oldum. Ben olsaydım saçımı hamileliğim süresince boyatmazdım. Çünkü eğer bebeğime zarar gelirse bunun geri dönüşü olmazdı. Diğer yandan eğer saçımı boyatmasam bir süre boyasız saçla bulunmam bana zarar vermezdi.

Görüldüğü gibi gebelik sırasında saç boyatmanın mantıksızlığı ortaya çıkmaktadır.

Hamileyim Saçımı Boyatacağım Nelere Dikkat Etmeliyim?

Saç boyalarının deri ve solunum yoluyla bebeğe kimyasal maddeler aktarabileceğini belirtmiştik. Oldu ya saçınızı boyatmak zorundasınız. Bu durumda bu iki etkene dikkat etmelisiniz. Öncelikle boya uygulamasını kesinlikle açık alanda ya da havalandırması çok iyi olan bir ortamda yapmalısınız. Böylece saç boyasından uçacak olan gazlardan en az bir şekilde etkileneceksiniz. Diğer yandan saç boyasının deriye temas etmemesini sağlamalısınız. Saç uçlarının boyanması yönteminde boya saç derisine çok az temas edecektir. Böylece deriden alınan saç boyası kimyasalları en aza indirgenecektir.

Hamilelikte Saç Boyama Yöntemleri Nelerdir?

Hamile bayanların saçlarının tamamını boyamasında sakınca olmayacağını ancak tedbirli davranmak adına saç boyasının ertelenmesi gerektiğini belirtmiştik. Bazı saç boyama şekilleri vardır ki yapısı itibariyle diğerlerine nazaran daha iyi görünmektedir. Bu boyama yöntemleri genellikle saçın tamamı değil bir kısmı ya da saç uçlarını boyama şeklindedir. Röfle, gölge, balyaj, ombre bu boyama şekillerinden bazılarıdır. Yeniden söylemek gerekirse boya işlemi kesinlikle havalandırması iyi bir ortamda özellikle deriye boya temas ettirmeden yapılmalıdır.

Önemli Not: Amerikan sağlık kuruluşları saç boyatmanın bebeğe bir zarar vermeyeceği yönünde görüş bildirmektedirler. Yine aynı kuruluşlar hamileliğin psikolojik bazı sorunları da beraberinde getirebileceğini ve bu dönemde kadının kendini kötü hissedebileceğini bildirirler. Bu durumda kendinizi daha iyi hissedecekseniz ve hamilelik sırasındaki özgüven kaybınıza faydalı olacaksa saçlarınızı boyatmakta bir sakınca yoktur.

Sonuç Olarak:

Hamilelikte saç boyatmak bebeğe bir zarar vermemektedir.

Gebelik sırasında saç boyatmak tedbiren ertelenmelidir.

Saç boyanacaksa eğer havalandırması iyi olan yerler tercih edilmelidir. Saç boyasından uçan gazlar solunmamalıdır.

Saç boyama yöntemlerinden saç uçlarına uygulanan şekilleri tercih edilmelidir.

Psikolojiniz üzerinde çok olumlu etki yapacaksa saç boyanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir