Yumurta ile Yapılan Yüz Maskeleri

Yüz maskeleri güzellik konusunda cildin bakımı için oldukça önemli ve faydalıdır. Bu maskeler sayesinde cildinizin sarkmasına engel olabilir, kırışıklıkların daha yavaş bir şekilde oluşmasını sağlayabilir, sivilce problemine çözüm üretebilir ve cildinizde bulunan fazla yağ oranını düzenleyebilirsiniz. Fakat bu maskeleri uygulamadan önce yumurtaya herhangi bir alerjinizin olup olmadığını öğrenmek unutulmaması gereken bir noktadır. Bunu öğrenmek içinde ilk önce hazırlamış olduğunuz maskenizi elinizin üst bölgesine uygulayarak cildinizin herhangi bir reaksiyon verip vermeyeceğini görebilirsiniz. Bu makalemizde yumurta ile yapılan üç farklı maskeyi listeledik. Her birinin faydalarını görebilir, kendi cildinizin ihtiyacı olan faydayı sağlayacak maskeyi seçip uygulayabilirsiniz.

– Pratik Yumurta Maskesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Pratik yumurta maskesi ismindende anlaşılacağı üzere hazırlaması zahmetsiz bir maskedir. İçerisinde sadece bir adet yumurta ve birkaç damla limon suyu içerir. Pratik yumurta maskesinin cildinize sağlayacağı yarar ise; cildinizin yağ oranını dengelemek, ihtiyacı olan nemi geri kazandırmak ve cildi sıkılaştırmaktır. Bu maskeyi uygulamak için ilk olarak bir tane yumurtanın beyazını ve sarısını iki farklı kaseye ayırın. Eğer cildiniz yağlı ve güneş altında parlıyorsa bu kaselerin içerisine dört beş damla limon suyu ekleyin. Kuru bir cilde sahipseniz limon suyu eklemenize gerek yoktur. Ardından ilk olarak içerisinde yumurtanın akı bulunan kaseden parmak uçlarınızda yavaş yavaş alarak yüzünüze ve boyun bölgenize iyice yayarak sürün ve yaklaşık yarım saat sertleşmesini bekleyin. Maske sertleştikten sonra soğuk su ile temizleyin ve aynı işlemi bu sefer içerisinde yumurtanın sarısı bulunan kaseyle tekrarlayın. İşlemi tekrarladıktan sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve ardından iyice kurulayın. Eğer cildinizin çok kuru olduğunu düşünüyorsanız maskeyi uyguladıktan sonra ekstra olarak nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

– Zeytinyağı, Deniz Tuzu, Yoğurt, Yulaf Unu, Yumurta Maskesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu maskenin içerisinde pratik yumurta maskesine oranla birkaç madde daha fazla vardır. Fakat maskenin işlevide buna paralel olarak artmaktadır. Maskenin cildinize sağladığı faydaları cildinizin kaybetmettiği nemi geri kazandırması, peeling etkisi yaratarak ölü hücrelerin ciltten temizlenmesini sağlaması, yağ oranını düzenlemesi, cildinizi beslemesi ve eğer varsa pürüssüzlüklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmasıdır. Bu maskeyi hazırlamanız için ihtiyacınız olan malzemeler ise; bir adet yumurta, bir kaşık yağ içermeyen yoğurt, bir kaşık yulaf unu, bir çay kaşığı hakiki zeytinyağı ve çeyrek çay kaşığı kadar deniz tuzudur. Maskeyi uygulamak için ilk önce bir tane yumurtayı kırın ve diğer malzemelerle birlikte krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Ardından oluşturmuş olduğunuz bu karışımı göz ve ağız çevresi dışında yüzünüzün tamamına parmaklarınızla sürün. Maskenin kuruduğundan emin olduktan sonra 15 dakika bekleyin ve ardından yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak maskeyi çıkartın.

– Bal ve Yumurta Maskesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ekstra olarak çok fazla bir yararı olmayan bu maske yalnızca cildin kaybetmiş olduğu nemi geri kazandırır ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bu maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; bir adet yumurta, bir kaşık bal, bir çay kaşığı hakiki zeytinyağı ve bir çay kaşığı gül suyu. Maskeyi hazırlamak için ilk önce yumurtayı bir kase içerisinde kırın ve üzerine bal ve sırasıyla diğer malzemeleri ekleyerek iyice çırpın. Ardından hazırlamış olduğunuz karışımı göz ve ağız bölgesi hariç yüzünüze iyice yayın ve onbeş dakika kadar maskenin kurumasını bekleyin. Maskenin tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın ve maskeyi çıkarın. Yüzünüzü temiz bir havluyla iyice kuruladıktan sonra nemlendirici sürerek bakımınızı sonlandırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir