Ginsengin Faydaları Nelerdir?

Ginseng, faydaları binlerce yıllardır Asya ve yerli Amerikan Kültürleri tarafından bilinmekte olan şifalı bir bitkidir.

İnsan şekline benzerliği nedeniyle Çince “insan bitkisi” olarak adlandırılan ginseng’in iki farklı çeşidi vardır. Bunlar Asya ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Asya ginsengi aynı zamanda Panax ginseng, Çin veya Kore ginsengi, ya da kırmızı ginseng olarak adlandırılır. Panax anlam olarak her şeyi iyileştiren demektir.

Bir başka genel olarak Ginseng olarak bilinen bitki Sibirya ginsengidir (eleuthero). Ancak bu orijinal ginseng sayılmamaktadır zira kökünde “ginsenoit” olarak adlandırılan aktif maddeyi içermemektedir. Ancak, Sibirya ginseng faydaları açısından diğer gerçek ginseng tipleri ile benzer iyileştirici özelliklere sahiptir, benzer ginseng yararları sağlar.

Ginseng kökü 6 yıllık bir yetiştirme süresinden sonra hasat edilir ve tedavi amaçlı kullanılan bitkinin bu bölümüdür.

Ginsengin, bilhassa Asya ginsengi ve Sibirya ginsengi olarak bilinen bitkinin yararlarını anlatan birçok bilimsel çalışma vardır. Ancak, panax ginsengin gücü birçok faktöre bağlıdır. Örneğin bu bitkinin gücü yaş ile ilerler. Bu bitkinin tam olarak yararları sadece bitkiler konusunda derin bilgi sahibi olan bir kişi tarafından çıkartılabilir. Yanlış ellerde, uzun vadeli kullanım için bu bitki fazla kuvvetli veya fazla uyarıcı olabilir.

Ginseng İçeriği:

Ginseng 28 çeşit kadar ginsenosit içerir: triterpenik saponositler, panaxosidesitler, panaxatnol, D grubu vitaminler. Sterodial bileşikler bakımından zengindir. Kırmızı Kore Ginseng’i 22 çeşit faydalı madde (ginsenoside) içermektedir. Aynı zamanda Kırmızı Kore Ginseng’i, yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler ve diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir.

Ginseng Nerelerde Yetişir?

Anavatanı Güney Kore olan ginseng, Amerika, Çin, Rusya, Sibirya ve Hindistan’da da yetiştirilmektedir. Ama bilinen en etkili türü, Güney Kore’de yetişen Panax Ginseng’tir. Kore ginsenginin diğer adı Kızıl Ginsengtir.Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. Ayrıca fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır.

Uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostata karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de gidermektedir.

Ginseng’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.

M.S 1. yüzyıla ait bir Çin metnine göre; Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir. Kırmızı Kore Ginseng ise Uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkiler içerisinde en yaygın olanıdır. Ayrıca Uzakdoğu insanları arasında gizemli bir bitki olarak büyük bir ün ve şöhrete sahiptir. Çoğu insan Ginseng’in kuvvet verici bir tonik ve çeşitli hastalıklara karşı bir koruyucu olduğuna inanmaktadır.

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

* Ginseng güçlü bir genel takviyedir. Beden üzerindeki etkileri lokal değildir ve böylelikle ginsengin yararlarından biri bütün vücudu kuvvetlendirmesi ve bütün vücut sistemlerini dengelenmesine yardımcı olmasıdır. “Adaptojen” insan sağlığı üzerinde ginsengin düzenleyici etkisini izah etmekte kullanılan terimdir. Ancak, hızlı bir şekilde tamirden ziyade zaman içinde yavaşça etki eder. Tam sonuçlarını görmek için birkaç ay kullanmanız gerekir.

* Ginsengin diğer kullanımları pek çoktur. Ginseng bütün vücut için toniktir. Vücudun zayıflıklarla mücadelesine yardımcı olur, enerji düzeylerini yükseltir ve atletik performansı artırır.

* Bu bitki adrenal çalışmayı destekler ve dolayısıyla zihinsel ve fiziksel stres bağlantılı hastalıkları azaltmada çok etkilidir. Şayet kronik anksiyeteden, yorgunluktan rahatsızsanız veya sıkça stresli koşullara maruzsanız, ginseng baş etme kapasitenizi iyileştirebilir ve dayanıklılık ve gücünüzü artırabilir.

Konsantrasyon eksikliğini gidermek için iyi bir yardımcıdır. Buna ilaveten, ginseng antioksidandır ve vücutta bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttıran önemli bir bağışıklık sistemi iyileştiricidir. bitki.gen.tr

* Kolesterolü azaltıcı etkisi vardır. Karaciğeri toksinlerden temizler. Tümör gelişimini engellediği yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca radyoterapinin yan etkilerini azaltır.

* Ginsengin çok sayıda başka kullanım alanları vardır. Bronşitin, astım ve dolaşım problemlerinin tedavisinde yararlıdır. Aynı zamanda diyabetten rahatsız insanlara kandaki kortizol hormonu düzeylerini düşürdüğü için yardımcı olur.

* Ginseng cinsel performansı artırıcı doğal bir destek olarak da kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ginseng sperm düzeyinde artışa neden olmuştur.

* Güney Koredeki Seoul Milli Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre beyaz kore ginsengi kökü alzheimer hastalarında algılamayı artırıcı etki göstermiştir. Alzheimer rahatsızlığı olanlarda etkili olabilmesi için devamlı kullanılması gerektiği belirtilmektedir.

* Ginseng strese karşı faydalıdır yani stres gidericidir. Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür.

* Ayrıca Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırır. Özellikle sporcular için fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır, enerji düzeylerini yükseltir, atletik performansı arttırır.

* Ginseng antioksidan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

* Ginsengin faydaları arasında kolesterol düşürücü özelliğini de saymak gerekir.

* Ginseng cinsel gücü arttırır. Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de giderebilmektedir.

* Ginsengin tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı, hatta durdurduğu rivayet edilir.

* Ginseng anemiye iyi gelir.

* Ginseng’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.

* Panax Ginseng’in kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu eski Çin kaynakları yazmaktadır. Ginseng aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, gözlere parlaklık ve canlılık verici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini, vücut enerjisini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmektedir.

Ginseng Çeşitleri

Amerikan Ginseng (Panax quinquefolium): Amerikan ginseng kore ginsengine göre etkileri daha hafif sayılır.

Sibirya Ginseng: Sibirya ginsengi kökünde “ginsenoit” olarak adlandırılan etken maddeyi içermediği için gerçek anlamda ginseng sayılmaz ama benzer ginseng faydaları sağlar. Özellikle strese karşı dayanıklılığı ve konsantrasyonu artırmada kullanılır. Eski Sovyetler Birliği döneminde ginseng sporcular ve askeri personel tarafından dayanıklılığı artırmak amacıyla yaygın olarak kullanılmıştır.

Ginseng türleri arasında kişinin kendi ihtiyaçlarına göre tercih yapılabilir.

Kullanım süresi 3 hafta ve 3 ay olarak tavsiye edilmektedir.

Hamileler ve emziren kadınlara tavsiye edilmemektedir.

Şeker hastaları sentetik bir ilaç tedavisi görürken doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ta kullandığınız ürünün gerçekten ginseng içerip içermediğinden emin olmaktır. Yapılan araştırmalarda piyasada bulunan ürünlerin içeriğinde ginseng oranı ya çok az çıkmış ya da hiç çıkmamıştır. Ayrıca bazı üreticilerin ginseng etiketli ürünlerde kafein kullandıkları belirlenmiştir. Yüksek oranda ginsenosidin yanında başka içerik maddelerinin asgari miktarlarını da içeren ekstreler tercih edilmelidir.

Asya Ginsengi “Kırmızı Ginseng”: Araliaceae familyasındandır, yabani olarak yüksek dağların eteklerinde yetişir ve koyu kırmızı meyva salkımları veren bitkinin insan figürüne benzetilen kökleri; esas şifa olan kısımlarıdır. Kırmızı Ginseng yaklaşık 2000 yıldan bu yana Çin, Kore ve Japonya’da kullanılmakta ve olağanüstü etkileri sayesinde Uzakdoğu’nun en çok fayda veren bitkisi olmuş ve son yıllarda kullanım alanı bütün dünyaya yayılmıştır.

Kore ve Çin’de yetişir. Asya ginsenginin diğer adları kırmızı veya Kore ginsengi, Çin ginsengidir. Ginseng kökü yaklaşık 6 yılda yetişir. Yabani olarak yetiştiği gibi kültürü de yapılmaktadır. Ginseng kökü hasat edildikten sonra kurutuluş biçimine göre kırmızı veya beyaz ginseng adını alır.

Uyarıcı ve enerji verici etkisi en fazla olan ginseng çeşidi kırmızı Kore ginsengdir. Kırmızı Kore ginseng fiyat olarak diğer ginseng türlerine göre daha pahalıdır. Asya’da yaşlılar için kuvvetlendirici olarak ginseng kullanımı yaygındır. Ginseng uyarıcı etkisiyle dikkati ve motivasyonu artırır ama kafein gibi uyarıcıların neden olduğu yan etkilere sebep olmaz. Uzakdoğu’da harika hayat iksiri adıyla anılan Ginseng, cinsel gücü artırmak için de başvurulan bir bitki olmuştur.

Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu ginsengin (Panax ginseng-Asya ginsengi) dış stres faktörlerine karşı vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabileceğini belirtmiştir.

Uzak doğunun efsane toniği kırmızı ginseng, ginseng çeşitleri arasında en fazla ilgi göreni Kore de devlet kontrolünde üretimi yapılmaktadır. Ginseng türleri arasında en etkin ve en değerlisi olarak kabul edilir ve panax ginseng olarak adlandırılarak diğer ginsenglerden ayrılır.

Kırmızı Kore ginseng içerisinde yer alan en etkili madde ginsenoit olarak tespit edilmiştir Kore ginsenginde yer alan ginsenoside oranı diğer ginseng türlerine göre daha fazladır. Ginseng kökü görünümü insana benzediği için “adamotu” olarak da adlandırılır.

Kırmızı Ginseng’in yetiştirme, işleme, preperat haline getirme ve dünya pazarlarına satışı Kore Resmi Tekel İdaresi’nce yapılmaktadır. Böylesine değerli bir bitkiye Kore Devleti’nce sahip çıkılmasının nedeni; hatalı üretimlerin olmaması, bitkinin tam gelişmeden erken toplanması, taklit edilip kalitesinin bozulmaması içindir. Üretiminin her aşaması devlet gözetiminde olan, Kore Ginseng uzmanlarının sabır, bilgi ve ihtisas alanları içerisinde yetişen bu üstün ve eşsiz bitkiye; Bu yüzden Kore Resmi Tekel İdaresi önce Red Ginseng (Kırmızı Ginseng) adını vermiş, sonra da Korea Red Ginseng (Kore Kırmızı Ginseng) patentini vererek hakiki Ginsengi diğer ginsenglerden ayırmıştır.

Bütün dünyaya ihraç edilen üstün hücre yapıcı bir bitki özüdür. Ülkemizde ginseng bitkisi yetişmemektedir.

Dünya Bilimadamları ve Kırmızı Ginseng…

Kırmızı Ginseng yaklaşık 2000 yıldan beri Uzakdoğu’da yüksek şifalar için kullanılmakta ve etkileri hakkında ilk rapor Çinli bir pratisyen hekim olan TAO-HUNG-CHİNG tarafından hazırlanmıştır.

Ayrıca Kırmızı Ginseng hakkında 3 büyük uluslararası sempozyum yapılmış ve dünyanın dört bir tarafından gelen doktor, araştırmacı ve bilimadamları Kırmızı Ginseng ile ilgili araştırma sonuçlarını sunmuşlardır.

Ginseng Kullanımı: Ginsengin kullanım önerimi genel olarak en az 3 hafta ve en fazla 2-3 ay olarak tavsiye edilmektedir. Bazı uzmanlar 3 hafta kullandıktan sonra birkaç hafta kullanıma ara verip daha sonra yine başlanabileceğini belirmektedirler.

Şifa sağlamak üzere ya ginsengin kökü günde birkaç kez çiğnenir ya da 1/2 tatlı kaşığı ginseng kökü tozu 1 bardak suya konulup kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10 dakika süreyle ısıtma işlemi sürdürülür. Böylece hazırlanan dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Çayı: Ginseng kökünden veya tozundan 2-3 gr demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edildikten sonra 10 dakika hafif kaynatılır ve 10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.
Ginseng kökü alıp ve her gün 2-3 gram tüketebilirsiniz. Rendelenmiş kökleri çay gibi demlenebilir. Acı olmaması için balla tatlandırılabilir. Kıyılmış Ginseng köklerini çorbalara ekleyebilirsiniz.

Uyarı: Ginseng alımı bazı kişilerde baş ağrısına neden olur.

Ginsengin günlük dozu 500 mg ile 1 gr olarak alınması önerilmektedir.

Ginseng kullanım biçimleri: Ginseng ürünleri genel olarak ginseng kapsül, ginseng çayı, ginseng yağı, ginseng hapı olarak eczanelerden ve doğal ürün marketlerinden temin edilebilir.

Dünyada Kırmızı Ginsengin Kullanılması…

Halen Amerika’da kaybettiği sağlığını yeniden kazanmak isteyen 6 milyon kişi Kırmızı Ginsengi kullanmaktadır.

Japonya Sağlık Bakanlığı sayesinde 7000 hastanede yüz binlerce hastaya uygulanmak üzere değişik Kırmızı Ginseng preparatları verilmektedir.

İsviçre ve Almanya’da verimi arttırmak için birçok fabrika işçilerine çay saatlerinde Kırmızı Ginseng ürünleri sunmaktadır.

Ginseng Kullanırken Dikkat:

İnsülin ya da benzer ilaçlarla tedavi olanlar Amerikan gingseni nedeniyle hipoglisemi reaksiyonu yaşayabilirler. Ginseng ayrıca hipertansiyona ya da hızlı kalp atışına da neden olur. Bu yüzden kontrol altında olmayan ve 180 mm/Hg’nin üzerinde yüksek sistolik kan basıncınız varsa alınmamalıdır. Ginseng, ayrıca ameliyat sırasında kanı inceltmeye yarayan ilacın etkisini de bozar bozduğu için, ameliyattan en az 7 gün önce kullanmayı bırakmalısınız. Ginseng kullanırken, kafein içeren içecekler içmemelisiniz.

Faydaları:

Sinir Sistemi Üzerindeki Faydaları:

Merkezi sinir sistemini etkileyerek beyin aktivesini arttırır.
Konsantrasyon güçlükleri, odaklanma, konsantrasyon, dikkat dağınıklığı, sınav stresi, iyi gelir.
Hafıza zayıflığını, dalgınlığı, düşünce ve konsantrasyon güçlüklerini önler.
Bitkinlik, yorgunluk, uykusuzluk ve huzursuzluk hallerini düzenler.
Vücudu canlandırıp zindelik verir.
Zihni ve akli fonksiyonları geliştirir, sinir bozuklukları ve depresyonlara karşı korur.
Özellikle yaşlı kişilerde sık rastlanan ruhsal ve psikolojik çöküntüleri giderir.
Modern şehir hayatının her yaştaki insana verdiği stres ve sinir gerilimlerinde dayanıklılığı arttırır.
Organizmanın doğal savunma mekanizmasını ve dayanıklılığını arttırır.
Genel fiziksel ve zihinsel iktidar ve kabiliyetleri arttırır.
İstemlerimiz dışında çalışan sinir sisteminin salgılarını düzenleyip dengeli bir şekilde işlenmesini sağlar.
Alkol ve diğer uyuşturuculara karşı merkezi sinir sistemini korur.
Yaşlanmayla ortaya çıkan halsizlik, kuvvetsizlik ve güçsüzlüğü önler.
Gençlik ve zindeliği koruyarak sağlıklı, uzun bir hayat sürmeyi sağlar.
Yaşlanmayla birlikte gelen beyin hücrelerinin yitimini en aza indirir ve buna bağlı olarak hatırlama ve öğrenme yeteneğini arttırır.
Sinirsel bulantı ve öğürmeleri önler.
Kardio Vasküler ( Kalp-Damar ) Sistem Üzerindeki Etkileri:
Kalp ve damar sistemi üzerinde regülatör (düzenleyici) görev yapar.
Kalp kasının kasılabilme kuvvet ve yeteneğini arttırır.
Düşük olan kan basıncı (Hipotansiyon) güçlendirici tonik ve kan yapıcı özellikleriyle regüle ederek yükseltir.
Düzenli bir dolaşım sağlayarak anevrizma (atardamar duvarlarında şişkinlik), varis (toplardamarlarda kan birikmesi), hemeroid (basur) ve diğer dolaşım sistemi hastalıklarını önlemede yardımcı olur.
Kalp damarlarını kuvvetlendirir, kalp atım hızını ve volümünü ayarlar.
Arterioscleros (Damar sertliği) ve kan basıncı düzensizliklerini önler (Hiper ve hipo tansiyonu düzenler.)
Kişisel özelliklere bağlı olarak yüksek kan basıncını (Hipertansiyon) düşürür.
Endokrin Sistem Üzerinde Etkileri (İç Salgı Bezleri):
İç salgı bezlerinin fonksiyonlarını düzeltip bunlara bağlı hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.
Kendiside insülin gibi görev yaparak diabetli (kan şekeri yüksek) hastaların kanında glikoz düzeyini normal sınırlarda tutar.
Diabete bağlı komplikasyonların oluşmamasına ve oluşanlarında giderilmesinde yardımcı olur.
Karaciğer üzerine etki ederek karbonhidrat metabolizmasını düzenler.
Dalak ve diğer kan yapıcı organlar üzerine etki ederek kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olur.
Anemi (kansızlık) ve buna bağlı şikayetlerine şifa verir.
Organizmada protein sentezini uyarır.
Karaciğer fonksiyonlarını düzelterek karaciğer yetmezliklerine şifa verir.
Ter, idrar, süt ve diğer salgıların atılımını arttırır.
Böbrek yetmezliklerinde iyileştirici etkisi vardır.
Diüretik (İdrar fazlalaştırıcı) etkisi ile böbreklerde fazla su atılımını sağlar ve idrardaki asit miktarını normale düşürür.
Adrenal kordeksine (böbrek üstü bezi) etki ederek kortizo ve epinefrin benzeri bir salgı ile organizmanın savunma mekanizmasını kuvvetlendirir.
Kandaki kolesterol (iç yağ) oranını düşürür, dolaşım sistemini düzenler.
Organizmada hormon salgılanımını düzenler.
Erkek ve kadında cinsel soğukluğu önler, doğurganlığı arttırır, gençlik ve zindelik verir.
Kan tablosundaki bozuklukları düzeltici etkisi vardır. İç ve dış kanamaların durdurulmasına yardımcı olur.
Diğer Sistemler Üzerindeki Etkileri:
Gastro-İntestinal sistem (mide-barsak sistemi) üzerinde de regülatör görevleri (düzenleyici) vardır.
Mide salgılarını düzenleyip hazımsızlığı giderir, iştah açar.
İshal, kabızlık, mide ve barsak iltihapları gibi sindirim sistemi hastalıklarına şifa verir.
Zehirlenme ve iltihaplanmada toksinleri etkisiz kılar.
Dermatozlarda (deri iltihaplanmaları) ve diğer deri hastalıklarında başarılı sonuçlar verir.
Bronşit, astım ve alerjide başarılı sonuçlar verir, organizmayı zararlı dış etkilerden korur.
Tüberkülozun tedavisi sırasında ve sonrasında güçlendirici olarak yardımı dokunur.
Geçmişte cüzzam ve çiçek hastalığının tedavisinde bile yaygın bir şekilde kullanıldığı bildirilmektedir. Sivilce ve çıbanları geçme ve çıkmamasına yardımcı olur.
Özellikle yaşlılarda geç iyileşen yara ve iltihapların çabuk iyileşmesini sağlar.
Doğum sonrası kadınların bakımında ve hastalıkların iyileşme dönemlerindeki halsizliklerin çabuk geçmesini sağlar.
Ağır fiziki çalışmalar (sporcular, ağır işçiler vb.) ve uzun süreli zihinsel çalışmalar sonucu görülen zayıflık, takatsizlik ve isteksizliği giderir.
Humma hastalığına karşı vücudun direncini arttırır.
Uzay çalışmaları sırasında astronotlara, protein gereksinimlerini karşılamaları, dirençlerinin kırılmaması ve radyasyona karşı korunabilmeleri için bol miktarda Kırmızı Ginseng ürünleri verilmektedir.
Sporcuların fiziksel etkinliklerini gerektiği yer ve zamanda kullanabilmeleri için müsabakalardan önce ve sonra Kırmızı Ginseng kürü yapmaları tavsiye edilmektedir.
Gelişim bozukluğu gösteren çocuklara ve ameliyat sonrası hastalara, hücre ve doku yenileyici özelliği nedeniyle verilmesi yararlıdır.
Gut ve Romatizma hastalıklarında şifa verir, dolaşım yetersizliğinin neden olduğu el ve ayak şişmelerinin, sinirsel bulantı, arthritis, çiçek hastalığı, ülser, doğum sonrası zayıflıklarında şifa verici etkisi vardır.
Kore Ginseng’ in Karaciğer Üzerindeki Etkileri:

Kore Ginseng (Panax Ginseng); karaciğeri, alkol tüketiminin, toksik (zehirli) maddelerin ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır. Deney ve araştırmalar;

Kore Ginseng’in vücudun protein, nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını uyardığını göstermiştir.

O aynı zamanda vücut tarafından üretilen veya dışarıdan alınan toksik maddelerin yanmasını ve onların vücuttan atılmasını da hızlandırmaktadır. Bu yüzden Kore Ginseng, karaciğer sağlığını toksik maddeleri hızla dışarıya atarak korumakta ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktadır.

Kore Ginseng’ in Stres Üzerindeki Etkileri:

Araştırmalar, Kore Ginseng’in stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

O, fiziksel stresi (radyasyon, soğuk ve sıcaktan kaynaklanan), kimyasal stresi (bazı kimyasal maddelerin ve alkol alımından kaynaklanan) ve biyolojik stresi (virüs veya bakterilerden kaynaklanan) gidermektedir.

O, zihni güçlendirmekte, radyasyon veya radyasyon (ışın) tedavisinin yol açtığı hücre tahribatını azaltabilmektedir. Bu yüzden radyasyon (ışın) tedavisi gören hastalar için de oldukça faydalıdır.

Ginseng Yağı Faydaları ve Kullanımı:

Glikozitler, saponinler ve D vitamini içerir.

Faydaları:

Ateşi düşürür.
Kalbi kuvvetlendirir.
Cinsel gücü arttırır.
Gençliği muhafaza eder.
Şeker hastalığında faydalıdır.
Akciğer ve kalbi koruyucudur.
Damar açıcıdır.
Yorgunluğu ve iktidarsızlığı giderici özelliği vardır.

Ginseng Yağı Nasıl Kullanılır?

Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Ginseng Yan Etkileri Açısından Risk Taşır mı?

Ginseng önerilen doz ve sürelerde kullanıldığı takdirde yan etkilere sebep olmaz. Ancak yine de bazı yapılan uyarıları belirtmek gerekir. Şu ana kadar bitkisel ve tamamen doğal bir ilaç olan ginseng ürünlerinin ne zararı ne de yan etkisi görülmemiştir. Bu yüzden de insanlar arasında çok talep görmektedir. Belki bu yüzdendir, ginseng sağlık ve destekleyici ürünleri her derde deva olarak görülmektedir.

Ancak, Ginsengin bazı kimyasal ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşim yaparak sağlığı olumsuz etkilediğine dair bildirimler vardır. Mesela Kan inceltici olarak kullanılan bazı ilaçlarla birlikte alındığında etkileşim yaptığı belirtilmiştir. Yine bazı kalp ilaçlarıyla da böyle bir durumun meydana geldiği belirtilmektedir. Genel anlamda belirtmek gerekirse eğer herhangi bir hastalık için ilaç tedavisine başlanmışsa doktora danışmadan aynı anda bitkisel bir ilacın kullanılması doğru bir davranış değildir. Bazı durumlarda bunlar birbirleriyle etkileşime girerek olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yine ginseng ile ilgili bir örnek vermek gerekirse, şeker hastalarının diyabet ilacı kullanırken ginseng kullanmamalarına dair uyarılar bulunmaktadır. Çünkü ginsengin de şekeri düşürücü etkisi vardır. Aynı anda sentetik diyabet ilacıyla birlikte alındığında kişinin kan şekerinin bir hayli fazla miktarda düşmesine sebep olabilir.

Yüksek kan basıncından (tansiyondan), düzensiz kalp ritminden veya herhangi akut hastalıktan rahatsız olan kişilere ginseng kullanımı tavsiye edilmemektedir. Uzun vadeli kullanımda herhangi bir yan etkiyi yakından izlemelidir. Sibirya ginsengi daha güvenli bir tercih olarak kabul edilse de, herhangi potansiyel risklerden kaçınmaktan için, şayet belirli bir sağlık problemi için yüksek dozlar alıyorsanız her zaman bitki pratisyeninin görüşünü almak daha güvenlidir.

Hamile ve emziren kadınlar ginseng kullanılabilir mi?

Çok net ve kesin bir bilgi olmamasına karşın yine de hamile ve emziren kadınlara önerilmemektedir. İngiltere’de yapılan bir araştırmada gebelerde ve emziren kadınlarda ginseng kullanımının yan etkilere sebep olabileceği belirtilmiştir.

Ginseng kullandıktan sonra yan etkilere maruz kaldıklarını belirten bazı örnekler vardır. Ancak bunun ginseng’den dolayı değil ginseng etiketiyle satılan ve içeriğinde başka maddeler bulunduran ürünlerden de kaynaklandığı düşünülmektedir. Bitkisel ürün üretimi serbest olduğundan kötü niyetli üreticiler bu konuda diledikleri gibi davranabilmektedirler. Örneğin bazı ginseng etiketli ürünlerde kafein kullanılmaktadır. Bu da kullanan kişiye enerji ve canlılık vermekte ve kullanıcı kafein aldığını bilmeden bunu kullanmaya devam etmektedir. Meydana gelen yan etkilerde bundan kaynaklandığı halde kayıtlara ginseng zararları olarak geçmektedir.

Ginsengin yararlarından biri olarak yüksek tansiyonu düşürerek normal hale getirdiği belirtilmesine rağmen başka kaynaklarda da tansiyon hastalarının ginsengi kullanmamaları gerektiği belirtilmektedir. Bu karışıklığın nedeni bu tür kafein içeren ürünlerin kullanılmasından sonra görülen şikayetlerden doğma ihtimali yüksektir. Bu yüzden bir ürünü kullanırken onun kalitesinden ve gerçekliğinden emin olmak gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastasının ginseng yerine her gün düzenli kafein almasının sonucunda fayda yerine zarar göreceği açıktır.

Ginsengin yararlarını maksimize etmek için; iyi kalitede ginseng takviyeleri bulmak zor olabilir Birçok ürün saf ginseng içermez ve bazısı sağlığınıza zararlı olabilecek şeker veya başka katkı maddesi içerirler Amerika’da yapılan bir araştırmada ginseng etiketi taşıyan ürünlerin bir kısmında ya hiç ginsenge rastlanmamış ya da içeriklerindeki ginseng oranı çok az düzeyde çıkmıştır.

Kalp, dolaşım ve sindirim sistemini düzenleyici, afrodizyak etkileri, cinsel gücü arttırdığı, gençlik-zindelik verdiği ve son olarak da antidepresan özelliklerine sahip olduğu için ginseng bitkisel gıda alanında gün geçtikçe popülerliğini arttıran önemli bir bitki olmuştur…

Ülkemizde başka bir türü olan (Radix Manaragorae) ve “adamotu” olarak da bilinen “insan otu”, zehirli bir bitki olup, dahilen kullanımda nohut kadarını geçirmemek gerekir. Haricen kullanılmalıdır. Antalya ve Çanakkale’de yetişir. Balla karıştırılarak en çok bir çay kaşığı yenilir. Bıçakla kazınıp başa sürülürse baş ağrısını geçirir. Romatizmalı yerlere sürülürse ağrıları geçirir.

“Hasta olmadan önce sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz.” hadîs-i şerifine itaat ederek Rabbimizin bütün sıkıntılarımıza karşı bizleri en kısa zamanda doğal ilaçlarına ulaştırması dilek ve temennisiyle…

Sıhhatle ve sevgiyle kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir