Zambak ve Faydaları

Zambak (Lilium), zambakgiller (Liliaceae) familyasının genellikle soğan ile üreyen soğanı pullu, dik gövdeli, mevsimlik güzel ve iri çiçekli bitkilerin adıdır. Zambakgiller familyasında bu cinse ait 110 civarında bitki türü vardır. Beyaz zambak 1 metre kadar boylanabilir. Çiçekleri beyazdır. Kırmızı zambak yüksek dağlarda bulunur. Trabzon zambağı Doğu Karadeniz bölgesinde yetişir.

Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır, bazı soğanlı türleri de insanlar tarafından yenilebilir. Bu cinse ait zambak türü asıl zambaktır, isminde zambak geçen başka bitkilerde olmasına rağmen onlar diğer gruplara aittir.Zambak bitkisinin çiçekleri kimi ülke mutfaklarında besin olarak tüketilmektedir. Ev ilaçlarında beyaz zambak kullanılır.

Zambağın bilinen yararları

Cildi gerginleştirir ve gençleştirir. Diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir. Ciltteki apse, şişlik ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Başta diş ağrıları ve adet sancıları olmak üzere vücut ağrılarını giderici özelliği ile ağrı kesici olarak kullanılır. bitkiler.gen.tr

Zambak nasıl kullanılır?

Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır. Beyaz zambak çiçeği tıbbi amaçla kullanılan türüdür. Suyu yüzdeki lekeleri çıkarmakta etkilidir. Ayrıca, yüze parlaklık verir. Zambaktan elde edilen zambak yağı, başta kırışıklıkları gidermek olmak üzere, cilt bakımı için kullanılır. Zambak yağı cildi gerginleştirerek daha genç ve diri görünmesini sağlar. Bu özelliği nedeniyle pek çok cilt ve gözaltı kreminde ham madde olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir