Hamam Otu Zırnık Otu ve Faydaları

Zırnık Otu (Hamam Otu), Bu bitki ölümlere sebebiyet verebilecek kadar zehirlidir. Hamam otu tozunu kullanırken oldukca fazla dikkat etmeniz gerekir.

Zırnık Sarı renkli tabii arsenik sülfür minerali. Limon sarısı renginde, özgül ağırlığı 3.45, sertliği 1,5-2 ve kimyasal bileşimi AS2S3 olan rombik trimentrik prizma yapısına sahip çok zehirli bir maddedir. Zırnık önceleri kral sarısı adı ile renklendirme maksadı ile kullanılırdı.Sanayide en çok deriden kılları ayırmak için kıl dökücü olarak kullanılır. Kızıl renkli zırnık da vardır. Hamam otu; vücuttaki gereksiz kılları almak için kullanılan, çamur kıvamına getirilip sürülen toz. bitkiler.gen.tr

Zırnık ve istenmeyen kıllar

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için bir çok yöntem ağda, epilasyon, lazer vb. vardır. Bir kısmı pahalı bir kısmı da can acıtır. Bu yüzden zırnık kullanılması yaygındır. Ayrıca zırnık doğaldır.

Zırnık otunun bilinen yararları

Egzama tam tedavisi olmayan bir cilt hastalığı. Zırnık iç yağı ile merhem yapılırsa yara ve egzamaya iyi gelir.

Zırnık otu nasıl kullanılır?

Zırnık ıslatılarak kıl bitmemesi istenilen yere sürülür. Bir su bardağına yarım çay kaşığı atılır iyice karıştırılır istenmeyen Yerlere sürülür.3-4 Dakika sonra yıkanılır.

Zırnık kullanımı için su bardağına yarım çay kaşığı atılır ve iyice karıştırılır. Kıl istenmeyen yerlere sürülür. 3-4 dakika sonra yıkanılır. Hamamlarda bu malzeme hazırlanmış olarak sunulur. İstenildiği zaman kullanılır. Bu nedenle de kıllardan temizlik için kullanılır. Bu ota, Hamam Otu’ da denir. Ancak deride hasar ve acıya neden olmamak için dikkatli kullanılmalıdır. Aktarlarda toz olarak satılıyor ve kilosu 15 ile 20 TL. arası değişiyor. Tüyler alındıktan sonra ıslatılarak sürülüyor. En fazla 3-5 dakika bekletin. Sonra yıkayın. Fazla bekletirseniz cildinizi yakar ve yara yapar. Zamanla tüylerde azalma ve incelme yapıyor. Sonra da sabrınız varsa ve devamlı kullanırsanız yok eder. Direk sürüldüğü zaman sadece üstteki tüyleri öldürür. Ama önce aldıktan sonra kıl diplerine sürdüğünüz zaman kıl diplerini öldürür ve zamanla bir daha oralarda tüy çıkmaz.

Zırnık yan etkileri

Hafif kızarıklık olsa da geçecektir. Eğer sahte zırnık aldıysanız, kızarma çok olacak ve tehlikelidir. Lütfen güvenli baharatçılardan zırnık satın alınız. Ürünü göz ve yüzüne kesinlikle teneffüs ettirmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir