hafıza güçlendiren bitkiler

Hafızanıza yardımcı olabilecek birkaç şifalı bitki

Doğada, yaşam kalitemizi çok farklı şekillerde etkileyen; hafızanıza ve pek çok sağlık sorununa iyi gelen yiyecekler ve bitkiler bulunur.

Şifalı bitkiler hafızayı geri kazanmak için yapılan tedavilerde alternatif bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bir yandan da zihnimizi güçlendirerek, günlük hayatta karşılaşmamız gereken değişik durumları ve deneyimlerimizi hatırlama becerimizi arttırırlar.

Bu yazımızda size, beynin hatırlama kapasitesini arttırıp hafızanıza yardımcı olabilecek birkaç şifalı bitkiden bahsedeceğiz.

Bu tarz bir tedavide kullanılacak şifalı bitkiler, vücudun asetilkolin tutma kapasitesini arttıracak maddeler ve serbest radikallerin beyin dokusunda oluşturacağı hasarı önleyecek antioksidanlar açısından zengin olmalıdır.

Aynı zamanda östrojen içeren bitkiler de önemlidir, çünkü hafızanızın iyi çalışmasını sağlarlar.

Hafızanıza kuvvet sağlamak için en yararlı şifalı bitkilere gelin bir göz atalım:

Bakla yüksek miktarda kolin içeren bir bitkidir. Kolin asetilkolin oluşmasını sağlar bu nedenle her gün bakla içeren şeyler tüketmek, beyni güçlendirir ve hafızanıza iyi gelir.

Çemenotu

Aloo Methi olarak da adlandırılan bu bitki de önemli miktarda kolin ihtiva eden bir bitkidir. Bu bitki günlük beslenme düzeninize çay halinde katılmalıdır ve günde iki fincan içilmesi önerilir.

Ayı Kulağı

Ayı kulağı, hücrelerin asetilkolin tutmasına yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Haftada bir veya iki kere, günde iki bardak içmek üzere çay şeklinde hazırlanabilir.


biberiye çiçeği
Biberiye asetilkolini, serbest radikallerden görebileceği zarara karşı koruyan antioksidan özellikler içerir. Hafızayı güçlendirmek için biberiye ile çay hazırlayabilirsiniz.

Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı biberiye çiçeği atın, üstünü kapatıp 10 dakika demlenmesini bekleyin. Günde iki kere küçük bir bardak için.

Ayrıca bakınız: 5 Biberiye Tedavisi ile Daha Güzel Saçlara Kavuşun

Ayrıca alnınıza veya ensenize biberiye yağı ile masaj yapabilir veya banyo suyunuza birkaç damla biberiye yağı damlatabilirsiniz.


rezene bitkisi
Rezene yağını da aynen biberiye yağı gibi masaj için kullanabilirsiniz. Biberiye yağı gibi rezene de boyun ve mümkünse baş masajlarında kullanılabilir ve bu sayede masaj yapılan kişi çok daha fazla rahatlayabilir.


hafızanıza faydalı ısırganotu
Her gün ısırgan tüketmek, hafızaya iyi gelen östrojen miktarını arttırmak için çok önemlidir. Bu bitkinin düzenli tüketilmesi, hafıza kaybına neden olabilecek olan semptomları ortadan kaldırır ve ayrıca hiçbir sorun yaşamadan bu bitkiyi her gün yiyebilirsiniz. Böylece uzun süre hafıza kaybından korunmuş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir