Son Haberler
Ana Sayfa / Sağlık ve Bitkiler / İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

İncir Çekirdeği yağı, incir ağacının olgunlaşması sonrası incir meyveleri içinde yer alan İncir Çekirdeklerini hiçbir ısıl işleme maruz bırakmadan sıkıştırılarak sıkılması yöntemiyle elde edilir. Bu yönteme soğuk sıkım denir. Bu üretim tekniği ile üretilen yağlar rafine edilmeden tüketilmeye uygundur.

İncir Çekirdeği Yağı Tanımı ve Özellikleri

İncir kuruduktan sonra içinde hafif sertleşen sarı minik yuvarlak çekirdekleri vardır. İncir çekirdeği taneleri basınçlı su ile incir meyvesinin posasından ayrılır. Tekrar kurutulur. Artık yağ olmaya hazırdır. İncir çekirdeği yağı yüksek oranda Omega3 – Omega 6 ve Omega 9 içerir. Soğuk sıkım sabit incir çekirdeği yağı, hafif lezzetli , sarı renkli, çok hafif inciri andıran kokusu olan doğal bitkisel yağdır.

İncir Çekirdeği yağı kullanım şekli nasıldır?

Gıda Takviyesi veya Sağlık Desteği olarak tüketimi ;
İncir Çekirdeği yağını gıdai olarak sağlık destek ürünü amacıyla tüketmek istiyorsanız sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı ve akşam yatmadan önce bir tatlı kaşığı direkt içebilirsiniz. Bu amaçla tüketeceğiniz incir çekirdeği yağının rahatsız edici tadı yoktur. Balık yağına alternatif olduğu gibi balık yağından daha güçlü ve doğal olarak Omega3-6-9 dengeli içeriğe sahiptir. bitkiler.gen.tr

Gıdai Sos veyahut Kızartmalarda Yemeklik tüketimi;
Sos amaçlı kullanımı dahilen tüketemeyenler için salatalarına ekleyebilirler. Kızartma amaçlı yemeklik kullanımı ekonomik olmayacağından ötürü tavsiye edilmez.

Kozmetik Amaçlı tüketimi;
Haricen gerekli bölgeye masaj yöntemiyle uygulayabilirsiniz.İncir çekirdeği yağı cildi besleyici özelliğe sahiptir. Doğal E vitamini barındırır. Ciltte canlı ve parlak görünüm sağlar.

İncir Çekirdeği Yağı ile ilgili dönüşüm ne kadar sürede başlar, ne kadar kullanmalıyım?

Birçok soğuk sıkım yağda olduğu gibi incir çekirdeği yağında da düzenli kullanım önemlidir. Düzenli kullanılan incir çekirdeği yağında diğer birçok soğuk sıkım doğal yağdan farklı olarak dönüşümü daha kısa süre de olduğu gözlemlenmiştir. Düzenli olarak 1 ay süreyle kullanmanızı tavsiye ederiz.

İncir Çekirdeği Yağının faydaları ve zararları nelerdir?

İncir Çekirdeği yağı birçok araştırmaya konu olmuştur. Faydaları hususunda birçok kaynağı belli veyahut kaynak gösterilmeden bilgiler paylaşılmaktadır. Tıbbi olarak tedavi amaçlı faydalarını beyan etmek ülkemiz ilgili bakanlık yönetmeliğine göre yasaktır.Bu yüzden şu hastalığa bu hastalığa iyi gelir diye satmak müşteriyi aldatıcı olacaktır. Sağlık destek ürünü, kozmetik amaçlı, lezzet için veyahut diğer fonksiyonları için güvenle kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ve iyi imalat koşullarında üretilmiş soğuk pres doğal İncir Çekirdeği yağının bilinen herhangi bir zararı yoktur. Üretim süreçleri yüksek kalite standartlarına uygun incir çekirdeği yağının saptanan yan etkisi yoktur. İncir çekirdeği yağı da birçok soğuk sıkım yağ gibi insan vucudunun ihtiyaç duyduğu fakat vucudun kendi üretemediği dışardan alması zorunlu bileşenleri içerdiği için yararlıdır.

İncir Çekirdeği Yağının katkısız ve doğal olduğunu nasıl anlarız?

İncir çekirdeği yağının katkısız ve doğal olduğunu fiziksel özelliklerinden veyahut koku, tat gibi niceliksel özelliklerinden anlamanız mümkün değildir. İstediğiniz kadar uzman olun kattiyen kokusundan, tadından, şeklinden incir çekirdeği yağının saflık derecesini kontrol edemezsiniz.
Ama genel olarak koyu sarı ve normal rafine yemeklik yağlardan daha yoğun kıvamlı olmalıdır. Yağın damakda bıraktığı tat hafif bakliyatların damakta bıraktığı tada benzer. Hafif bir rahatsız etmeyen inciri andıran bitkisel kokusu olmalıdır.
İncir Çekirdeği Yağı nerelerde ne amaçla kullanılmaktadır?
Birçok ülke de besin desteği ve cilt bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. Barındırdığı Omega 3 – Omega 6 – Omega 9 ve bu bileşenlerin doğal olarak dengeli bir oranda barındırması besin desteği olarak tüketilmesine sebep olmuştur. İçeriğindeki doğal E ve D vitaminleri cildi besler ve canlı görünmesine yardımcı olur.

İncir Çekirdeği Yağı Bebeklerde ve Hamile Bayanlarda kullanılır mı?

UYARI –

İncir Çekirdeği yağı ilaç değildir. Tedavi amaçlı kullanılmaz ve tedavi amaçlı satılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir