Kas ağrılarına bitkisel çözümler

Kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik yada şişkinlik hissettiniz mi? Yada spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Ya da kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir.
Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır.
Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz.
PAPATYA
Papatya kas spazmları dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek amacı ile antik çağlardan beri kullanılır. Papatya anti-inflamatuar özelliklere sahip 36 flavonoid bileşik içerir. Yapacağınız şey etkilenen kas üzerine papatya esansiyel yağı ile masaj yapmaktır. Papatya çayı da kas ağrılarını rahatlatmaya yardımcı olabilir.
VİŞNE SUYU
Maraton için antrenman yapan kişiler genellikle kasları üzerine şiddetli stres yaparlar. Vişne suyu koşucular için çok iyidir. İnflamasyon ve kas ağrısı ile mücadelede son derece etkilidir. Çalışmalar, egzersiz sonrası alınan vişne suyunun kas ağrılarını en aza indirebileceğini göstermektedir. Meyvede yer alan antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler doğal olarak kasları gevşetmektedir.
Yaban mersini
Kaslarınızı gevşetecek başka bir atıştırmalık ve meyve suyu ise yaban mersinidir. Yapılan araştırmalar egzersiz öncesi ve sonrasında yaban mersini içeceği içmenin kas hasarından iyileşmeyi hızlandırdığını göstermiştir. Yaban mersininde bulunan antioksidanların oksidatif stresi ve inflamasyonu azalttığı da belirlenmiştir.
KIRMIZI BİBER YADA ACI BİBER
Kapsaisin, kırmızı biber bulunan bir maddedir ve genellikle fibromiyalji ve romatoid artrit hastalara önerilen doğal bir kas gevşeticidir. İster yemeklere katarak, ister krem isterse de kapsül formunda bulabilirsiniz. Krem olarak kullanıldığında, kas spazmlarından etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz.
D VİTAMİNİ
Düzenli kas ağrısı veya spazmları olan kişilerde D vitamini eksikliği olabilir. D vitaminini sıvılar, tabletler ve kapsüller şeklinde piyasada bulabilirsiniz. Ayrıca yumurta, balık ve güçlendirilmiş süt gibi gıdalarda bulunmaktadır. Güneş ışığında kısa süreli kalmak da vücudun D vitamini üretmesinde etkilidir.
MAGNEZYUM
Magnezyum, normal kas ve sinir fonksiyonunun korunması açısından önemli olduğu için beslenmede hayati önem taşımaktadır. Nadir olsa da, bu mineralin eksikliği olan kişilerde ilk belirtiler kas ağrısıdır. Bu mineral çoğunlukla muz, badem, baklagiller ve kahverengi pirinç gibi besinlerde bulunur.
DİNLENME
Belki kaslarınızı dinlendirmenin en iyi ve en doğal yolu dinlenmektir. Yeterli uyku, etkilenen kaslarınızı çalıştırmadığınızdan ve bol sıvı aldığınızdan emin olun. Isı yada buz paketleri kullanabilirsiniz. Bunlar acil rahatlama sağlarlar.
NANE
Bir diğer etkili kas gevşetici ise nanedir. Bu bacak, sırt, kas ağrısı ve gerilim baş ağrısı tedavisinde çok etkilidir. Nane bitkisinde yer alan mentol analjezik, anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri sunması sayesinde kas ağrısı ve iltihabı hafifletmeye yardımcıdır. Hatta kan dolaşımını artırarak ağrı ve spazmları azaltır. Nanenin hem kendisi hem de nane yağı şişmeyi ve ağrıyı azaltmak hem de enflamasyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
Nane çayını günde iki bardak içebilirsiniz. Nane çayı yapmak için taze veya kurutulmuş tepeleme bir çay kaşığı nane 10 dakika boyunca sıcak suda demlenir.
Alternatif olarak, nane içeren bir reçetesiz ağrı kesici krem kullanılabilir.
NOT: Cilt üzerinde veya dahili olarak sulandırılmamış nane yağı asla kullanmayın.
EPSOM TUZU
Epsom tuzu kasların düzgün çalışması için gerekli olan magnezyum düzeyini artırarak kas krampları ve incinmelerin tedavisinde yardımcı olur.
Aslında, düzenli kas spazmları ve kramplar magnezyum eksikliğinin belirtileridir.
Epsom tuzundaki magnezyum, kolayca cilt tarafından emilir, kas gevşemesi ve iyileşmesini hızlandırır. Hatta sinir sistemini dahi rahatlatır, ağrı ve inflamasyona neden olan toksinleri vücuttan temizler.
Ilık su ile küveti doldurun.
2 bardak Epsom tuz ekleyin ve iyice karıştırın. bitkiler.gen.tr
Haftada bir kez en az 15 – 20 dakika boyunca bu yatıştırıcı banyonun tadını çıkarın.
BİBERİYE
Aromatik bir bitki olan biberiye etkili bir şekilde iltihaplı kas dokusunu dindiren, ağrı ve acıyı alan doğal bir anti-inflamatuar bitkidir.
Buna ek olarak, hızlı iyileşmeyi desteklemek için kan dolaşımını arttırır. Bunun dışında biberiye yağı da baş ağrıları, kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit tedavisinde kullanılabilir.
1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye ekleyin. Kapatın ve yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve yudumlayın. Bu çayı günde 3 defa içiniz.
Ayrıca, 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi veya zeytinyağını birkaç damla biberiye uçucu yağı ile karıştırın. Günlük olarak etkilenen alana birkaç kez masaj amaçlı kullanın.
Başka bir seçenek de, sıcak su ile dolu bir küvete 1 çay kaşığı biberiye uçucu yağını eklemektir. Menstrüel kramp ya da kas spazmlarını rahatlatmak için 15 dakika banyoda bekleyin. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir