Kaya bitkileri ve bakımı nasıl yapılır

Kayalık bahçe (rock garden), ayrıca taş yığınından yapılmış çiçeklik (rockery) veya yüksek dağ bahçesi (alpine garden) olarak da bilinir, kaya ve taşlar ile kayalık bölgelerin yerlisi veya alp iklimine uygun bitkilerle oluşturulmuş bir çeşit bahçedir.

Kayalık bahçelerde kullanılan türlerin küçük olması ve kayaların tamamen kaplanmaması için kayalık bahçeler küçük olma eğilimindedirler. Büyük kutularda veya zeminde yetiştirilebilirler. Bitkiler genelde, iyi drenaj yapan toprakları tercih eden ve az su ile yetişen tür bitkilerdir.

Normal bir kayalık bahçenin aralarında küçük aralıklar olan ve estetik olarak düzenlenmiş bir yığın irili ufaklı kayadan oluşur, bu kayalara bitkiler kök salacaktır. Bazı kayalık bahçelere bonsai de eklenmektedir.

Bazı kayalık bahçeler yerli kayaçların dışarı çıkan kısmı gibi görünmesi için tasarlanarak yapılırlar. Taşlar tabakalaşma yüzeyi izlenimi bırakmak için dizilirler ve bitkiler genellikle taşlar arasında bulunan bağlantıları gizlemek için kullanılır. Bu tarz Victorian döneminde çok popülerdi, genellikle profesyonel peyzaj mimarları tarafından tasarlanır ve yapılırlardı. Aynı yaklaşım modern kampüs ve ticari peyzaj işlerinde de kullanılmaktadır, fakat daha küçük kişisel bahçelerde de uygulanabilir.

YAPRAKLI TÜRLER

Acer palmatum

Azalea spp.

Berberis spp

Betula pendula “Trost Dwarf

Calluna spp

haenomeles * superba “Crimson and Gold

Chaenomeles * superba “Nicoline

Cotoneaster spp

Euonymus fortunei

Genista lydia

Hebe spp

Kalmia spp

Lavandula angustifolia

Lonicera pileata

Pieris japonica

Pittosporum tobira “nana

Potentilla spp

Prunus percica “Bonanza

Prunus percica “Gorden Golden

Prunus tenella “Fire Hill”

Punica granatum “Nana

Rhododendron spp.Skimmia japonica

Spirea betulifolia

Spirae japonica “Little Princess

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir