Kekik yağının faydası

Kekik yağının pek çok şikayete faydası yağın spazm giderici, bakteri yok edici, antiromatizmal, antiseptik, öksürük kesici, kalp dostu, gaz giderici, idrar söktürücü, adet söktürücü, balgam söktürücü, böcek öldürücü, sakinleştirici, kan şekeri düzenleyici gibi saymakla bitmeyen özelliklerinden ileri gelir. Bu kadar çok özelliği bir arada barındırması sebebiyle kekik yağı, eskilerin hemen her derde deva olarak gördüğü ve ister diz ağrısı olsun ister diş ağrısı, ya suya ya pamuğa damlatıp ilaç niyetine kullandığı bir yağdır.

Kekik yakından bildiğimiz ve genel olarak yemeklerde baharat olarak kullandığımız bir bitkidir. Bununla birlikte bitkisel tedavi alanında da oldukça sık başvurulan bir bitkidir.

Kekik yağının şifalı oluşu, bitkinin yapraklarından ve taze çiçeklerinden buhar damıtma yoluyla elde edilen uçucu yağlar sayesindedir. Bu yağların içerdiği maddeler sayesinde kekik yağı pek çok hastalığı önleyici ya da belirtileri hafifletici özellik kazanır.

Nasıl Kullanılır?

Kekik yağının aşağıda sözü edilen kimi faydalarından yararlanmak için ağızdan alınması kimi zamanda dışarıdan uygulanması gerekir.

Ağızdan alınacaksa: bir tatlı kaşığına 3 damla kekik yağı ölçüde alınabilir.

Cildinize uygulayacağınız zamanlarda ise: kekik yağını zeytin yağı veya tatlı badem yağı ile karıştırmanız önerilir. Bu durumda 1 yemek kaşığı zeytin yağına 5 damla kekik yağı damlatabilirsiniz.

Kekik Yağının Sağlığa Faydaları

Spazm gidericidir: Öksürük, kramp ya da kramplara bağlı ağrılar çevremizde pek çok kişinin şikayetçi olduğu konulardır. Spazmlar istem dışı ve yoğun kasılmalardır. Bu kasılmalar solunum yollarında, sinirlerde, kaslarda, bağırsaklarda veya diğer organlarda meydana gelebilir. Kekik yağı spazm giderici yani antispazmodik özelliği sayesinde öksürüğü kesmek, kasları gevşetmek, karın ağrısını gidermek ya da sinirleri yatıştırmak için kullanılabilir.

Antiromatizmal özelliktedir: Gut, kireçlenme, romatizma gibi hastalıkların arkasında 2 ana neden yatar. Biri kan dolaşımı yetersizliği, ikincisi ise ürik asit gibi toksinlerin kadndaki miktarının artmasıdır. Kekik yağı her iki soruna karşı da faydalıdır. İdrar söktürücü olduğu için idrara sık çıkmayı sağlar ve böylece toksinlerden vücuttan atılır. Bu arada bolca su içmek ihmal edilmemelidir. Ayrıca yağın uyarıcı etkisi kan dolaşımını iyileştirir ve başka bir yönden yine romatizmal hastalıklarda faydasını gösterir.

Antiseptiktir: Kekik yağı etkili bir antiseptiktir ve yaraların mikrop kapmasını, enfeksiyon oluşmasını engeller. Bu da özellikle içerdiği karyofilen ve kamfen adlı etkin maddeler sayesinde mümkün olur.

Bakterileri öldürür: Yukarıda sözünü ettiğimiz karyofilen ve kamfen adlı maddelerin yanı sıra kekik yağının diğer bileşenleri birlikte bu yağa antibakteriyel özellik kazandırır. Kekik yağı bakterileri öldürdüğü gibi onları vücuttan uzak tutar. Ciltteki yaralarda ya da bağırsak veya solunum yollarındaki bakteriyel enfeksiyonlarında kekik yağının bu özelliği işe yarar.

Kalp dostudur: Kekik yağının öne çıktığı konulardan biri de kalbe yararlı oluşudur. Kalp kapakçıklarının düzgün biçimde çalışmasını sağlar, spazm önleyici özelliği sayesinde damarları rahat ettirir ve böylece tansiyonu ve kalp üzerindeki baskıyı azaltır. Ayrıca kalp kaslarını güçlendirir. Ancak kalp veya tansiyon hastalarının kekik yağı kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Karın ağrısını geçirir: Bağırsak ve midede biriken gazların iştah kaybı, uykusuzluk, tansiyon, kramp, baş ağrısı gibi rahatsız edici birçok etkisi vardır. Dolayısıyla gaz deyip geçmemek ve soruna el atmak yerinde olur. Kekik yağı gaz giderici özelliğe sahiptir ve aynı zamanda spazm giderici etkisi de bulunduğundan gazın aşağı doğru hareket etmesini sağlar ve birikmesini önler.

İdrar söktürücüdür: Vücudu su tutan ve ödem şikayeti olan kişiler ya da vücutta toksin veya tuz birikmesi olanlar kekik yağının faydasını göreceklerdir. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı sonucu vücuttaki fazla suyun, tuzun ve zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Adet söktürücüdür: Pek çok kadının ortak şikayeti düzensiz adet görme veya adet dönemindeki kramplar, karın ağrıları, halsizlik, depresyon benzeri belirtilerdir. Eğer bu şikayetler başka bir sağlık probleminden kaynaklanmıyorsa kekik yağı rahatlama sağlayacaktır. Kekik yağı bu marifetini östrojen gibi bazı hormonları harekete geçirerek gösterir.

Yaraları iyileştirir: İyileştirici özelliği sayesinde ekik yağı cildinizdeki yara, yara izi, ameliyat izi, akne izi, kızarıklık benzeri şikayetlerin tedavisinde etkilidir.

Soğuk algınlığına iyi gelir: Soğuk algınlığının öksürük, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi belirtilerini hafifletmek ve enfeksiyonla savaşmak için kekik yağından faydalanabilirsiniz. Bir kap kaynar suya damlatacağınız birkaç damla kekik yağı buharını solumak solunum yollarını açarak rahatlamanızı sağlar.

  • Kekik yağının faydaları bu kadarla da sınırlı değildir. Kan dolaşımını hızlandırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücuttaki parazitleri öldürmek, kolesterolü dengelemek, diyabete karşı korumak, mantarı iyileştirmek, hafızayı güçlendirmek, saç dökülmesini önlemek ya da orta şiddetteki depresyonu hafifletmek gibi pek çok başka faydası vardır.
  • Ayrıca evde ya da bahçede ısı lambası veya difüzörlere birkaç damla damlatarak sinekleri, böcekleri çevrenizden uzak tutabilir ve aynı zamanda yağın rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Hocam selamünaleyküm hocam kullanım ve tozar işleri daha açıklayıcı bir şekilde yazmanız doğru olmaz mı örneğin şeker üç damla diyorsunuz kaçla beş damla diyorsunuz diğer rahatsızlıklarla ilgili de bunları biraz daha detaylandıra bilir misiniz fayda olmaadına teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir