Kene Isırması Belirtileri, Kene Resmi, Resimleri, Kene Çeşitleri

Son zamanlarda ülkemizde yaz aylarında sık sık karşılaştığımız kene ısırması ve buna bağlı olarak gelişen kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı ciddi bir tehlike haline gelmiştir.

Sağlık bakanlığı kene ısırması, kene yapışması vakalarının artması sebebiyle Kastamonu, Ardahan, Tokat, Sivas, Giresun, Bingöl, Amasya, Çankırı, Artvin, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Samsun, Bayburt, Bolu, Karabük, Tunceli, Ordu, Çorum, Gümüşhane gibi illerde kene koruma ve eğitim setleri dağıtacağı belirtildi.

Kene ısırması durumunda kene çıkarma işlemini en yakın sağlık kuruluşuna gidip orada doktorlar tarafından çıkarılmasını sağlamalıyız.

Bu keneden korunma setlerinde eldiven, kene kart ve broşür bulunacak. Kene setleri yukarıdaki il ve ilçelere, köylere dağıtması bekleniyor.

Kene ısırması belirtileri nelerdir?

Konusunda uzman olan kişilerin açıklamalarına göre kene ısırmasından birkaç gün en geç 9 gün sonra, virüslü kan veya vücut salgıları
vasıtasıyla 5-6 ile 13 gün arasında hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlıyor.

Kene ısırması belirtileri: ateş, iştahsızlık, üşüme, kas ağrıları, bulantı ve kusma,titreme, ishal gibi belli başlı kene ısırması belirtileri bulunuyor.

Yaklaşık 30 farklı zararlı kene çeşitleri nin bulunduğu belirtiliyor.

Kene sokması, kene yapışması vakalarının artmasından sonra kene ile mücadele için kene ilaçlamaları da çeşitli bölgelerde aktif olarak başladı.

Keneden korunma yöntemleri:

Köy gibi kırsal alanlarda bulunanlar, tarım ve hayvancılık ile uğraşanlar pantolonlarının paçalarını çoraplarının içerisine sokmalıdır.

Böcek uzaklaştırıcı kene uzaklaştırıcı ilaçlar eğer uygunsa vucüda ve kıyafetlere uygulanmalıdır.

Bir hayvandan kene çıkarmaya uğraşırken eldiven kullanılmalıdır.

Kırsal alanlarda bulunanlar dışarıda işleri bittikten sonra vücutlarında kene taraması yapmalıdırlar.

Vücuda kene yapışması durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Kene ısırmasından sonra keneyi kendimiz acele bir şekilde çıkarmamalıyız, sakin olup en yakın sağlık kuruluşuna gidip kene tedavisine başlamalıyız. Kene ısırmasından sonra 10 gün içerisinde kontrol altında olmalı, herhangi bir ateş yükselmesi ve diğer belirtilerin oluşması durumunda hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.
Bu yazıyı sitemizi kaynak göstermek şartı ile sitenizde yayınlayabilirsiniz.

kene resmi, kene resimleri ve kene çeşitleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir