Kilo verme ve obeziteye Oolong çayının faydaları

Oolong çayı içtiğimiz gerçek çay gibi, Camellia sinensis bitkisinin yaprakları ve tomurcuklarından yapılan kısmen oksitlenmiş, kısmen fermente edilmiş çay çeşididir. Bu çayın adı Çince’ den gelir ve “kara ejderha çayı” anlamına gelmektedir.
Tatlı ve meyveli çeşidinden aromalı tatla kadar geniş bir yelpazede türleri bulunur. Oolong yapılmasının fermantasyon işlemi yeşil ve beyaz çay ile karşılaştırıldığında onun beslenme değerini seyreltir fakat bu son derece sağlıklı bir içecek olarak kalır.
Sponsorlu Bağlantılar
OOLONG ÇAYININ YARARLARI ŞUNLARDIR:
1- KANSERİ ÖNLEME
Oolong çayı antioksidanlar bakımından beyaz veya yeşil çay kadar güçlü değildir, ama kanseri önlemede güçlü bir müttefik olmaya devam etmektedir. Antioksidanlar birçok kanser türünde etkili olma özelliğine sahip ve hücreler ve DNA üzerindeki serbest radikal hasarını minimize eder.
2- YÜKSEK ANTİOKSİDAN
Fermantasyon süreci çayın antioksidan konsantrasyonunu azaltmasına rağmen oolong çayı bu temel bileşikler için önemli bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Bir çalışmada antioksidan faydalarının artırabilmesi için sıcak suda uzun süre demlenmesi önerilmektedir.
3- KARDİYOVASKÜLER SAĞLIK
Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasının Oolong çayı içme ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Çayın aynı zamanda kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. bitkiler.gen.tr
4- KİLO VERME VE OBEZİTEYİ ÖNLEMEOolong Çayı Faydaları
Araştırmalar oolong çayında bulunan polifenol bileşiklerin, test farelerinde yapılan testlerde anti-obezite etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Oolong çayı metabolizma artırır ve vücutta yağ yakmaya yardımcı olduğuna inanılır.
5- CİLT SAĞLIĞI
Diğer bir çalışmada ise Oolong çayı içmenin dermatit için etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur. Çayda yer alan güçlü antioksidanlar noktalar ve kırışıklıklar gibi yaşa bağlı lekelerin oluşumuna katkıda bulunan toksinleri ciltten gidermektedir. Oolong çayı aynı zamanda ultraviyole radyasyonun neden olduğu güneş hasarından cildi korumaya yardımcı olabilir.
6- ENERJİ DÜZEYİNİ ARTIRIR
Oolong çayında bulunan az miktardaki kafein, şeker ve krema ile yüklü kahve içmenin verdiği enerji kadar enerji verir ve enerji düzeyini artırır.
7- KEMİK SAĞLIĞI
Uzun süre boyunca yapılan araştırmalar oolong çayı içmenin kemiklerin mineral yoğunluğunu arttırdığını ve osteoporozu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir