Kızlık zarı diktirme ve ameliyatı

Kızlık zarı, vajinanın içinde girişi engelleyen ve bakire kızlarda genellikle sağlama olan bir zardır. Bazı kültürlerde kızlık zarının sağlam olması çok önemlidir. Bazen ise belli nedenlerle yırtılma olan kızlık zarları için ameliyat yapılması gerekli olabilir.
Kızlık zarı diktirme ameliyatı
Kızlık zarı dikimi için “himenoplasti”, “hymenorrhaphy” veya “kızlık zarı halkası” prosedürleri uygulanabilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Çeşitli cerrahi teknikler kullanılarak, kızlık zarı halkası onarılabilir. Bazı kültürlerdeki ritüel şeklide yapılan kadın sünnetinin aksine, kızlık zarının diktirilmesi bir durum olarak görülmekte ve ritüel olarak karşılanmamaktadır. Sembolik önemi, toplumun sosyal kategorileri içinde kızın konumunun belirlenmesi ile ilgilidir.
Kızlık zarı: İnce vajinal zar
Gebeliğin 7. ve 12. haftaları arasında fetusun cinsiyeti belirlenir. Erkeklerde genital duvarlar ve skrotum oluşurken kızlarda ise iç ve dış vajinal dudaklar oluşur. Vajina içindeki mukozal katman kızlık zarı olarak şekillenmeye başlar. Kızların yaşına bağlı olarak kızlık zarının şekli ve içindeki açıklığı değişiklik gösterir.
Cinsel olarak aktif kadınlarda kızlık zarının kalıntıları ‘carunculae myrtiformis’ olarak tarif edilmektedir.
Kızlık zarının dikilmesi
Bekaret durumunun birey, eşi ve ailesi içim ne anlamlara geldiği açık olmalıdır. İşlem için her iki cinsiyetin de eşitlik ilkesini dikkate alarak fiziksel ve psikolojik zarar görmesinin önlenmesi önemlidir.
Kızlık zarının ameliyat ile dikilmesi, danışmanlıktan sonra sadece eğer başka bir çözüm olmadığı görülürse gerçekleştirilir.
Kızlık zarı dikilmesi ameliyatı lokal anestezik veya intravenöz sedasyon altında, ayaktan tedavi bazında yapılır.
Kızlık zarı ameliyatıKızlık Zarı Diktirme Ameliyatı
Basit onarım bitkiler.gen.tr
Kızlık zarında meydana gelmiş olan yırtıklar kapatılarak mümkün olduğunca düğün gününe kadar sağlam kalması hedeflenir. Düğünden en az 1 ay veya 6 hafta önce yapılabilen çok basit bir işlemdir. Dikişler düğün zamanına kadar kaybolur. Bu prosedür lokal anestezi altında iyi tolere edilebilen bir işlemdir.
Alloplant
Bu prosedürde yırtılma olan bölgeye biyolojik ekleme yapılması gerekebilir. Aynı zamanda kısa sürelik bir çözüm sağladığı için evlilikten kısa bir süre önce yapılması gerekir.
Vaginaplasty
Bu teknikte vajinal zar içinde bir kesi yapılır ve her iki taraf birlikte çekilerek dikişli ve diğerlerine göre daha büyük bir operasyon gerçekleştirilir. Operasyon sonrası iyileşmek için bolca zamana ihtiyaç duyacağından dolayı düğünden yeterince zaman önce işlem yapılması gerekir. Prosedür intravenöz sedasyon altında ve ayaktan tedavi bazında yapılır. Operasyon bir ila iki saat sürer ve hasta ertesi gün işine dönebilir. Eriyebilen dikişler kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir