Kuru öksürük için şifalı bitkiler

Geçmek bilmeyen kuru öksürük çoğu zaman fazlaca rahatsız edici olmaktadır. Böyle bir öksürük hem vücut sağlığı açısından rahatsızlık yaratır hem de sosyal ortamlarda da rahatınızı kaçırabilir, diğer insanları da rahatsız edebilir. Ancak, basit bazı ev tedavileri ile de kuru öksürüğe çözüm bulabilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
Aşağıda verilen ipuçları ve tedavi seçeneklerine başvurmanız fayda sağlayacaktır ancak üç hafta ya da daha fazla devam eden kuru öksürük için bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.
SU KAYBINI ÖNLEYİN VE SULU KALIN
Boğazınızı nemli tutun. Öksürükler genellikle burun drenajının boğaz arkasına geniz akıntısı şeklinde geçmesinden kaynaklanır. Bu durum da genellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle geçirdiğiniz zaman gerçekleşir. Sıvı tüketilmesi ise soğuk algınlığı nedeniyle oluşan mukusun incelmesini sağlar.
Sıcak tuzlu su ile gargara yapınız. Bu, ağrıyı dindirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır. Gece yatarken veya gün içerisinde kendinizi rahatsız hissettiğiniz zaman gargara yapmayı deneyin.
Bol bol ılık su için. Sıcak su boğaz için en iyi tedavi olarak görünse de aslında ılık su dokuların hidrate olmasında daha başarılıdır. Sıcak su zaten iltihaplı dokular için rahatsız edici olabilir. Ilık çayın sıvı kaybını önlemesinin yanı sıra hem boğazın ısınması hem de boğazda yatıştırıcı özellik göstermesi sayesinde harika bir seçenektir.
bitkiler.gen.tr
Aniseed çayı boğaz ağrılarını yatıştırmaya ve öksürüğü azaltmaya yarayan faydalı bir çaydır. Tarçın da ekleyerek alacağınız faydayı maksimize edebilirsiniz.
Zencefili yaprakları ile birlikte kaynatın. Tıkanıklığı gidermek için biber ve birkaç fesleğen ekleyebilirsiniz. Bitki kombinasyonu dokuları uyuşturur, ağrıları yatıştırır ve kasları rahatlatarak öksürüğü keser.
Yatmadan önce sıcak tarçın ve ballı süt tüketin. İkisi bir arada tüketildiğinde enfeksiyonla mücadele eder, şişliği azaltır ya da antioksidan özellikleri sayesinde boğazın tedavi olmasına yardımcı olur.
Tarçınlı süt yapmak için bir tencerede yarım cay kaşığı tarçın ve 1 çorba kaşığı şekeri karıştırın. Ardından çeyrek kaşık kadar karbonat ile yeterli miktarda sütü ilave edin. Kaynama sıcaklığına kadar ısıtın ama kaynamasına izin vermeyin. Soğuduktan sonra 1 çorba kaşığı bal ekleyip için.
Ananas suyu içebilirsiniz. Yapılan bir çalışmaya göre Ananas suyu, öksürük şurubundan 5 kat daha fazla etkili çıkmıştır. Ananas suyu, öksürüğe neden olabilen kalıntılar bırakmadan “larinks”i yumuşatır.Kuru Öksürük Evde Tedavi
Üzüm suyu da aynı zamanda öksürük tedavisi için içilebilen harika bir meyve suyudur. Bir bardak üzüm suyunun içine bir yemek kaşığı bal ekleyin. Üzüm bir balgam söktürücü gibi hareket eder. Balgam söktürücüler solunum kanallarını açarak öksürüğün giderilmesine yardımcı olur.
Öksürük yoğunluğunu azaltmak için kekik kullanabilirsiniz. Bunun için bir bardak suyun içinde bir çorba kaşığı kekik yapraklarını kaynatın. Su kaynadıktan sonra, kekiği süzerek çayını için.
YATIŞTIRICI GIDALAR TÜKETİN
Bal ile boğazınızı yatıştırın. Balın mumlu dokusu boğaz tahrişini azaltır ve bademcikleri nemlendirir. Aynı zamandan öksürme refleksini de azaltır. Kaliteli ve organik bir bal en az ilaçlar kadar etkilidir.
Gül özü suyu da bala mükemmel bir alternatiftir. Gül özü mukus sıvısının sökülmesini kolaylaştırır.
Öksürük yatıştırmak için temel yağlardan da faydalanabilirsiniz. Uçucu yağlar rahatsızlıkların giderilmesi için geniş bir yelpazede kullanılan güçlü, etkili yağlardır. Birçok uçucu bitki yağları inatçı öksürüklerin azaltılmasında yararlıdır.
Okaliptüs, nane, biberiye, ada çayı, çay ağacı, sandal ağacı, sedir ağacı, sığla ve çördük gibi bitkilerin yağları boğazdaki ve solunum yollarındaki tıkanıklıkların giderilmesinde etkilidir.
Burun tıkanıklığı için 1-2 damla esansiyel yağı elinize alıp elinizi ovuşturun ve ardından burnunuza sürün. 4-6 kez derin, temizleyici nefes alın. Ayrıca 2-4 damlasını bir pamuğa döküp kapalı bir kap içinde yanınızda da taşıyabilirsiniz.
Çay ağacı, ada çayı, okaliptüs, nane, biberiye, limon, sarımsak ve zencefil boğaz ağrısını yatıştırmak için en etkili esansiyel yağlardır.
Esansiyel yağları boğaz için kullanacaksanız ayrıca gargara yapmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için 1-2 damla yağı yarım bardak ılık suyun içine katın ve birkaç dakika boyunca gargara yapıp tükürün. Yağı yutmayınız.
Ev yapımı öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz ve mağazalarda satılan öksürük şuruplarından çok daha etkili olan ev yapımı öksürük şuruplarının birçok farklı türü vardır.
Bitkisel öksürük şurubu yapabilirsiniz. Bir litre kadar suya iki birim bitki karıştırılarak hazırlanır. Bu bitkiler arasında rezene, meyan kökü, kaygan karaağaç kabuğu, tarçın, zencefil kökü ve portakal kabuğu bulunabilir. Karışım yarıya inene kaynatın. Daha sonra bitkileri süzün ve geri kalan sıvıya bir fincan bal ilave edin. Bal iyice karışana kadar karıştırın.
Soğan bazlı bir öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz. Soğan, öksürüğe neden olabilen balgamı sökücü özelliklere sahiptir. Hazırlamak için soğanı ince ince doğrayın ve suyunu çıkarın. Daha sonra soğan suyu ve baldan eşit oranlarda karıştırın. Karışımı dört beş saat bekletin. Karışım iyice oturduktan sonra günde iki defa öksürük şurubu olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
Mürver şurubu yapabilirsiniz. Mürver şurubu harikadır. Hem öksürüğü yatıştırır hem de mide için hazmı kolaydır. Eğer hassas bir mideye sahipseniz, bu şurubu deneyin. İki fincan bal ve iki çubuk tarçını bir tencerede bir litre mürver suyu ile karıştırın. Karışım 10 dakika kaynatılır.
Eğer şurup için kullanacağınız mürver suyunu kendiniz yapmak istiyorsanız, kuru mürver bitkisini yaklaşık 45 dakika boyunca bir litre suyun içinde kaynatın.
Sıcak tavuk çorbası içebilirsiniz. Sıcak sıvılar boğazınızı yatıştırır ve aynı zamanda buharı da üst solunum yolunun açılmasını kolaylaştırır. Tavuk çorbası protein açısından da zengin olduğu için vücudunuzun güçsüz kalmasını önler.Kuru Öksürük Doğal Çözüm
Pastil emebilirsiniz. İçinde mentol olan pastilleri tercih ediniz. Mentol boğazın arka bölgesini uyuşturur ve öksürüğü rahatlatır. Mentol, nane bitkisinin bir türevidir ve uyuşturma hissi uyandırması sayesinde pastillerin harika etki göstermesini sağlar.
Pastil yoksa sert şekerleme de emebilirsiniz. Şekerleme emdiğinizde ağzınızda tükürük salgısında artış olur ve boğazda nemlenme olduğundan kuru öksürük de azalma gösterir. Sakız çiğnenmesi de aynı zamanda geçici olarak çözüm sağlar. Naneli şekerler de mentole benzer uyuşturma özelliğine sahip olduğundan faydalı olur.
NEMLENDİRME
Bir nemlendirici cihaz kullanabilirsiniz. Kuru hava burun ve solunum yollarındaki salgıları arttırır. Bu salgılar kuruduğunda ise rahatsızlık yaratır ve öksürüğü de beraberinde getirir. Bunun önüne geçmek için nemlendiriciler kullanılabilir.
Öncelikle nemlendiriciyi çok fazla kullanmaktan kaçının. Bir diğer önemli husus; temizliğini düzenli olarak yapın. Çünkü filtresinde kalan mantar, bakteri ve küf havaya karışarak vücudunuza geçebilir. Bu durum öksürüğünüzü kesmek yerine daha da kötüleştirebilir.
Buharlı sıcak duş alabilirsiniz. Banyonuzdaki tüm pencere ve havalandırmayı kapadığınızdan emin olun. Her tarafı kapatmanız sıcak su buharını içerde tutmak için önemlidir. Buhar, soğuk algınlığı, alerji ve astım nedeniyle oluşan öksürüğe karşı yararlıdır.
Banyo veya duşun yanı sıra bir diğer sıcak buhar seçeneği daha var. Sıcak su döktüğünüz bir kabın üzerine başınızı eğip buharını soluyabilirsiniz. Bunu yaparken yüzünüzü yanma riskinden dolayı sıcak suya fazla yaklaştırmayın. Buharın yanlardan kaçışını önlemek içinse başınızın üzerine bir havlu atabilirsiniz.
Suyun içine kekik ilave ederseniz daha ferahlatıcı bir buhar olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir