melisa çayı, melisa çayının faydaları


Melisa çayı oldukça hoş olan limon kokulu bir bitkidir. Ülkemizde Marmara Bölgesi Akdeniz Bölgesi’nde yetişen Melisa çayı ya da melisa bitkisi ince ve yumuşak yapraklara sahip şifalı bir bitkidir. Melisa çayı melisa bitkisinin yapraklarının demlenmesi ile yapılan bir çay türüdür. Melisa çayı tüketmek sinirlerin yatışmasına kasların gevşemesine yardımcı olur. Melisa çayı en çok uykusuzluk çekenler tarafından tüketilmektedir. Relaks etkisi ile tüm vücudunuzu gevşettiği gibi aynı zamanda ruhunuza da sakinlik katar. Melisa çayı ülkemizde yeni tanınan bir çay türüdür. Oysa orta çağdan bu yana kullanılan bir bitki olan melisa çayı tıbbın henüz tam olarak gelişmediği dönemlerde gaz sökücü idrar sökücü mide şikayetlerini giderici etkisi ile yüzyıllarca kullanıldı.

Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa çayının faydaları arasında stres dağıtma, mide şikayetlerini azaltma, kasları gevşetme, sinirleri rahatlatma sayılabilir. Melisa çayının faydaları sayılırken terletici ve ateş düşürücü özelliğini de eklemekte fayda var. Fakat emziren ve hamile kadınlarla birlikte tiroit rahatsızlığı olanların bu çayı tüketmemesi önerilir.


Önemli !!! NOT: Bu içerikteki bilgiler internet ortamından derlenmiş olup, %100 geçerli bilgiler olarak değerlendirilemez. Lütfen bir uzman hekim ile konuşarak “Hastalığım nedir? doğru tedavi yöntemi ve hastalığınızla ilgili çözümler nelerdir?” sorularına cevap arayınız.