portakal yaprağı, portakal yaprağının faydaları, şifalı bitkiler

Doğanın bize sunduğu birçok şifalı bitkiler vardır. Taze portakal yaprağı bunlardan bir tanesidir.

Portakal yaprağının faydaları çoktur, en belirgin özelliği kronik kabızlık şikayeti olanların imdadına yetişmesidir. Kabızlık şikayeti için kullanılacak olan portakal yaprağı mutlaka taze ve yeşil olmalı. Kurutulmuş olan yapraklar işlevini kaybetmiş olacaktır. Portakal yaprağı içerisinde bulunan hidroksiprolin ve luteolin maddeleri sindirim sisteminizi uyarır ve kabızlık şikayetiniz ortadan kalkar.

Portakal yaprağının faydaları
Şifalı bitkiler her türlü rahatsızlık ve hastalığın tedavisinde karşımıza çıkıyor. Şifalı bitkiler ile tedavi her ne kadar alternatif tıbbın alanında olsa da artık günümüzde doktorlar da bu yönde tavsiyelerde bulunabiliyorlar.

Kabızlığa karşı portakal yaprağının faydaları;

Ortalama bir bardak kadar su içine 7-8 tane portakalın yaprağını koyun ve kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp ılık bir hal almasını bekleyin. Ilıdıktan sonra hazırladığınız bu suyu her kahvaltınızdan bir saat sonra için. Dört gün boyunca tekrar etmeniz ve günde bir kere içmeniz yeterli. İhtiyaç duyduğunuzda kabızlık halinin devamında bu kürü tekrar edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir