Ana Sayfa / Hastalıklar ve Bitkiler / Reflünün ilacı taze lahana ve patates

Reflünün ilacı taze lahana ve patates

Reflü, mide başında olan kapakçığın esnekliğini kaybederek, mide içi asidinin yemek borusuna çıkmasına verilen isimdir. Midede ve yemek borusunda yanma, mide asidi yüzünden olmaktadır. Özellikle, gece yatarken reflü daha da artar. Bu nedenle, reflü hastalarına başın daha yukarıda olacağı uyku pozisyonları önerilir.

Reflüye iyi gelen bitkiler

Çiğ patates ve beyaz lahana suyu, reflüye çok iyi gelmektedir. Bu iki sebzenin suyu sıkılır, her sabah ve akşam 1 bardak içilir. Bu kür yaklaşık 1 ay boyunca yapılmalıdır. Dr. Ender Saraç; 1,5 tatlı kaşığı anason, 1 tatlı kaşığı rezene tohumu, 2 tatlı kaşığı sarı leblebiyi ezerek yutun. Üstüne 1 avuç sarı leblebi yenmelidir. Leblebi mide suyunun fazlasını alır, rezene ve anason gaz şikayetlerini azaltır. Bu işlem sonrası, 20 dakika kadar uyunmamalı ve dik oturulmalıdır. Yatarken yüksek yastık kullanılmalıdır. Ender Saraç, reflüden kurtulmak için çok sıvı almamak, fazla baharat ve acı yemeklerden uzak durmak, kırmızı et tüketmemek gerektiğini söylemektedir. Bunun dışında, acı marulun kökü ve gövdesinde bulunan süt, reflüye çok iyi gelir. Adaçayı yapraklarının öğütülmesi ile elde edilen toz, mide suyunun fazlasını alır. Anoson yağı mide yanmalarına iyi gelir. Cevizin taze dallarının kabukları, kaynatılırsa mideyi kuvvetlendirir.

Domates, ebegümeci, havuç, lahana, elma, ananas mide asitlerini azaltır. Isırgan otu özü, metabolizma rahatsızlıklarının yanı sıra, reflüye iyi gelmektedir. Kimyon ve kişniş, mide ve bağırdak gazlarını giderir. Reflü hastalarının rafine şeker, un ve şekerli gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Günde 3-4 diş sarımsak yemek önemlidir. Çünkü mide-bağırsak kanalında bulunan mikroorganizmaları etkisizleştirir. Günde 1 litre kadar kefir tüketmek, bağırsaklarda bulunan faydalı mikropların sayısını arttırır, sindirim kolaylaşır, kabızlığı önler. Reflü şikayetleri başladığında, yarım bardak soğuk süt içmek yanmayı durduracaktır.

2 Yorumlar

 1. S…. mısınız. Reflu tanısi konunca ilk söylenen sey soğan, sarımsak ve domates yenmemesidir.
  Yanlış bilgilendirmeyin.

  • merhaba mehmet bey görüşleriniz bizler için değerlidir, fakat hakaret ve küfür içermemesini arzu etmekteyiz.
   sitemizdeki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, hiç bir tedavi ve tanı olarak kullanılmaması ve önerilmemesini söyluyoruz.
   saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir