Rezene Çayının Faydaları

Maydanozgiller familyasından olan rezenenin her derde deva olduğunu biliyor musunuz? Evet, kokusu biraz tatsız ve sizi cezbetmiyor olabilir ama rezene çayının faydaları saymakla bitmiyor.

Rezene çayı, A ve B kompleksi, C ve D vitaminleriyle antioksidanlar açısından zengin. Ayrıca mükemmel bir kalsiyum, yağ asitleri, fosfor, manganez, magnezyum, amino asit, demir, kükürt, molibden, potasyum, çinko ve sodyum kaynağı da…

Rezenenin yaprakları tüketildiği gibi kabuklu tohumları da baharat olarak Hint ve Ortadoğu mutfağında sıkça kullanılıyor.

Kalp sağlığı, sindirim sistemi, cilt güzelliği gibi çeşitli faydaları olan rezene çayı, özellikle yeni doğum yapan annelerin favorilerinden biridir çünkü rezenenin anne sütünü artırdığı da bilinir.

Balla lezzetini güzelleştirebileceğiniz rezene çayının faydalarına gelin birlikte göz atalım:

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Rezene çayı antioksidan ve C vitamini açısından zengin olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanmaktan korur.

Özellikle kış aylarında sık yakalanılan soğuk algınlığının belirtilerini giderir ve vücuttaki bakterilere karşı savaşır. Rezene çayı, bağışıklık sistemini daha güçlü kılarak, vücudun hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

2. Öksürük nöbetlerine iyi gelir

Rezene çayı balgam söktürücü özelliğe de sahiptir. Rezene çayı, yatıştırıcı etkisiyle ağrıları dindirir. Rezene bronşitte ve öksürük nöbetlerinde de rahatlatıcı etkiye sahiptir.

3. Kilo vermeye yardımcı olur

Rezene çayı diyet listelerinin de vazgeçilmezlerinden biri. Rezene çayı idrar söktürücü özelliği sebebiyle diyet yapanlar için tercih edilebilir. Ayrıca rezene çayı tokluk hissi de sağlar.

Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran rezene çayı hızlı yağ yakımına sebep olur.

4. Rezene çayı mide dostudur

Rezene çayı; hazımsızlık, şişlik, gaz, kabızlık, mide yanması ve böbreklerdeki ağrı veya iltihap için de yararlıdır. Bağırsak problemi çekenler için rezene çayı çok faydalı olabilir. Rezene çayı sindirimi hızlandırır ve gaz söktürücüdür. Ayrıca toksinleri vücudunuzdan temizlediği için kabızlık sorununuzu da çözer.

Ayrıca reflü, gastrit gibi mide kaynaklı hastalıkların şikâyetlerinin de azalmasını sağlar.

5. Regl ağrılarını azaltır

Rezene çayının bir diğer faydası da ağrılı regl çeken kadınlara… Rezene, regl sancılarını azaltır ve regl dönemlerinin daha az ağrılı geçmesine yardımı olur. Ayrıca libidoyu da artırır.

6. Ağzı kokusu için rezene…

Ağız kokusu çekenleri de buraya alalım. Rezene çayı, ağız kokusu çekenlere de doğal bir seçenek olarak burada. Rezene çayı; antibakteriyel özelliklerinden dolayı ağız kokusunu dindirir.

  1. Rezene çayı kalbe de iyi gelir

Rezene çayında bulunan vitaminler kalp sağlığı için de çok yararlıdır. Antioksidanlar ve vitaminler kalpteki tıkalı damarları temizler, kötü kolesterolü düşürür ve bu yolla kalp hastalıkları gibi durumların yaşanma ihtimalini de azaltır.

8. Cilt sağlığınız için de uygun…

Rezene çayını tüm bunların dışında cildinizdeki akne ve kızarıklık problemleri için de tercih edebilirsiniz. Rezene çayı ayrıca ciltte parlaklık ve yenilenmeye de yol açar.

9. Rezene çayı, anne ve bebekler için de çok sağlıklı

Rezene çayı yeni doğum yapan annelerde süt artırmasıyla da biliniyor. Yeni doğum yapan annelerin rezene çayını kullanmalarının bir diğer sebebi de bebeklerde görülen kolik (gaz sancısı) ve ağlama nöbetlerini azaltmasıdır.

10. Tansiyonu dengeler

Rezene, içinde bulundurduğu potasyum sayesinde damarlardaki gerginliği azaltır ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Böylece tansiyonun kontrol altına alınmasını sağlar.

11. Rezene çayı diş ağrısını da dindiriyor

Ağız kokusuna iyi geldiği gibi diş ağrısına da iyi geliyor rezene çayı. Rezene çayı diş ağrılarını dindirmesiyle de biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir