Saçlar İçin Böğürtlen Maskesi Nasıl Yapılır?

Halihazırda insan sağlığı için çok faydalı olan böğürtlenden yapılan bu maske, hem saçlara hem de cilde müthiş yararlar sağlıyor. Tamamen doğal olan ve içerisine yine doğal malzemeler ilave edilerek hazırlanan bu maske sayesinde saçlara ve cilde kaybettiği eski sağlığını yeniden kazandırmak mümkün. Size, hem saçlarınız için hem kırışıklıklarınız için hem de tüm vücudunuz için uygulayabileceğiniz üç farklı böğürtlen maskesi tarifi hazırladık.

Saçlar İçin Böğürtlen Maskesi Nasıl Yapılır?

Bu böğürtlen maskesi sayesinde özellikle yaz aylarında hem güneşin hem de denizin yıpratıcı etkisinden saçlarınızı koruyabilir, ona kaybettiği eski ışıltısını, parlaklığını ve hacmini yeniden kazandırabilirsiniz.

Malzemeler:

Bir miktar ahududu
Bir miktar yaban mersini
Bir miktar böğürtlen
Bir miktar ılık su
Hazırlanışı:

İlk olarak cam bir kasenin içerisinde böğürtlenleri ezmeye başlayın.
Ardından içine ahududuyu da ilave edip hepsini birlikte ezin.
En son üstlerine yaban mersinini de koyup tekrar ezmeye ve karıştırmaya devam edin.
Karışımın macun kıvamına gelebilmesi ve daha rahat ezilebilmesi için bir miktar su ilave edin.
Saçlar İçin Böğürtlen Maskesi Kullanımı

Hazırlamış olduğunuz böğürtlen maskesini uygulamadan önce saçlarınızın ıslak olması gerekiyor. Sonrasında saçınıza direkt olarak bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde maskenin saçınızda 10 dakika ile 15 dakika arası bir süre boyunca kalması gerekiyor. Sonrasında saçlarınızı bol su ile yıkayıp maskeden arındırabilirsiniz. Bu maskeyi tam olarak etkisini görebilmek için düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Haftada bir böğürtlen maskesini saçlarınıza uygulamanız yeterli olur.

Kırışıklıklara Karşı Böğürtlen Maskesi Nasıl Yapılır?

Böğürtlenin içerisinde bol miktarda A vitamini, C vitamini, K vitamini ve çeşitli antioksidanlar yer alıyor. Bu özelliği ile böğürtlen yaşlanma karşıtı bir besin maddesi. Böğürtlen maskesi sayesinde cildinizi yaşlanma etkilerinden koruyabilir, kırışıklıkların giderilmesi sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Malzemeler:

2 yemek kaşığı kadar sade yoğurt
2 yemek kaşığı kadar doğal bal
1/4 su bardağı kadar böğürtlen
Hazırlanışı:

İlk olarak cam bir kasenin içerisine böğürtlenleri koyup ezmeye başlayın.
Sonrasında içine yoğurdu ilave ederek tüm malzemeleri karıştırın.
En son da balı ilave ederek iyice birbirine geçen bir karışım elde edin. Karışımın püre kıvamında olması gerekiyor.
Kırışıklıklara Karşı Böğürtlen Maskesi Kullanımı

Öncelikli olarak bu böğürtlen maskesini uygulamadan önce cildinizi iyice temizlemeniz gerekiyor. Eğer cildinizde makyaj ya da makyaj kalıntısı var ise mutlaka temizleyin. Ardından iyice yıkayıp cildiniz kurulayın. Sonrasında hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinize yuvarlak hareketler ile masaj yaparak uygulayın. Maskenin cildinizde 10 dakika ile 20 dakika arasında kalması gerekiyor. Ardından böğürtlen maskesini cildinizden bol ılık su ile çıkarabilirsiniz. Maskeyi haftada bir düzenli olarak yapmak, istediğiniz sonuca ulaşmanız için yeterli olacaktır. Özellikle bir kez uygulayıp mucizevi bir etki görmeyi beklememeniz gerekir.

Vücut Peelingi İçin Böğürtlen Maskesi Nasıl Yapılır?

Hem yüzünüze hem de saçlarınıza uyguladığınız gibi böğürtlenin faydalarını tüm vücudunuzda da görebilmeniz mümkün. Hazırlayacağınız vücut peelingi işlevi görecek olan böğürtlen maskesi ile sadece yüzünüzdeki değil tüm vücudunuzdaki ölü hücrelerden ve ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

4 yemek kaşığı kadar doğal bal
2/3 su bardağı kadar böğürtlen
2 yemek kaşığı kadar toz şeker
Hazırlanışı:

İlk olarak bu maskeyi yapabilmek için bir blendera ihtiyacınız var.
Tüm malzemeleri blenderın içine atıp iyice karıştırın.
Blenderdan geçirdiğiniz karışımı cam bir kabın içerisine alıp kısa bir süre dinlenmeye bırakın.
Vücut Peelingi İçin Böğürtlen Maskesi Kullanımı

Bu peeling maskesini de vücudunuz temizken yapmanızın faydası büyüktür. İlk olarak karışımı tüm vücudunuza eşit miktarda sürmeniz gerekiyor. Ardından bir süre dairesel hareketler kullanarak böğürtlen maskesini tüm vücudunuza yedirmeli ve vücudunuzun maskeyi emmesini sağlamalısınız. İşlemi eksiksiz bir şekilde uyguladıktan sonra böğürtlen maskesini vücudunuzda 10 dakika kadar bekletmeniz gerekecek. Sonrasında duşa girip böğürtlen maskesini bol su ile vücudunuzdan arındırabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz gözeneklerin açılması ve kan dolaşımının hızlanması için duşunuzu soğuk su ile yapmanız olacak.

Böğürtlen Maskesinin Faydaları

Böğürtlen tüketildiğinde insan sağlığına muhteşem faydaları olan bir besin maddesi. Ancak faydasını yalnızca tüketildiğinde göstermiyor. Cilde maske olarak uygulandığında dahi böğürtlenin faydalarını görmek mümkün. Böğürtlenin içinde bol miktarda vitamin, mineral ve organik asit bulunuyor. Bunlar da elbette cilde müthiş faydalar sağlıyorlar. Bunun yanı sıra böğürtlen yüksek miktarda antioksidan içerdiği için cilt ile teması halinde cildin erken yaşlanmaya karşı korunmasına yardımcı oluyor.

Böğürtlenin bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi sayesinde cilt kanseri gibi kanser türlerine karşı koruma sağladığı da biliniyor. Üstelik böğürtlenin içerisindeki antioksidan maddeler serbest radikallerini hapsediyor ve tüm cildi ciddi hastalıklara karşı koruyor.

Böğürtlenin içinde bulunan A vitaminin, C vitaminin ve K vitaminin cildi beslenme ve güzelleştirme gibi bir görevi de var. Böğürtlen sayesinde cildi yaşlanmaya karşı korumak ve kırışıklıkları gidermek mümkün bir hale geliyor. Üstelik böğürtlen cildimizin nem oranını da büyük ölçüde arttıran bir besin maddesi. Bu sayede cildimizin esnekliğinde gözle görülür bir artış meydana geliyor. Eğer yağlı bir cildiniz var ise sadece böğürtleni de böğürtlen yapraklarını da kullanabilirsiniz. Üstelik böğürtlen sadece cilde yani yüze etki etmiyor. Bunun yanı sıra saçlar için ve tüm vücut için de müthiş faydalara sahip. Saçlarınızın daha parlak ve daha gür görünmesini istiyorsanız böğürtlen maskesini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde vücudunuzdaki sarkıklıktan ve sıkılaşmamış halden şikayetçi iseniz yine tüm vücudunuza böğürtlen maskesini uygulayabilirsiniz. Böylece hem yüzünüz hem de tüm vücudunuz muhteşem bir gerginlik kazanır.

Ayrıca böğürtleni maske kullanmanın dışında direkt olarak tüketmek istediğinizde böğürtlenin suyunu sıkarak da tercih edebilirsiniz. Çünkü böğürtlen suyu tek başına muhteşem bir detoks içeceği halini alır. Bu yüzden genel vücut sağlığınız ve formunuzu korumak için de mevsiminde böğürtleni satın alıp suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Hem çok lezzetli hem de çok faydalı bir detoks içeceği ortaya çıkacak.

Böğürtlen Maskesinin Zararları

Yukarıda sizler için tarifini vermiş olduğumuz böğürtlen maskelerinin içerisinde hiçbir kimyasal madde bulunmuyor. Hepsi tamamen doğal maddelerden hazırlanıyor. Bu yüzden böğürtlen maskesinin ne saçlarınız, ne yüzünüz ne de vücudunuz için herhangi bir zararı bulunmuyor. Ancak böğürtlen tıpkı çilek gibi alerjiye müsait bir besin maddesi. O yüzden bu maskeleri uygulamadan önce böğürtlene karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Çünkü bu tip alerjilerde besini tüketmeseniz dahi yalnızca dokunduğunuz için alerjen etkileri ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Eğer farkında olmadan bunu kullandıysanız ve böyle bir etki gördüyseniz hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalı ve kullanımı sonlandırmalısınız. Bunun yanı sıra maskelerin içerisinde kullanılan diğer besin maddelerine karşı da alerjiniz olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir