Ceviz yağı faydaları ve bilinmeyen özellikleri

Çağımız insanının kendine verdiği önemin artması ile ilişkili olarak kişilerin özellikle de bayanların cilt bakım ürünlerine olan ilgileri günbegün artmaktadır. Her insan güzel görünmek ister ve her insan yaşlılık etkilerini gizleyebilmek ya da geciktirebilmek için gizli de olsa bir takım çaba içerisinde olurlar. Size önerimiz, piyasada önü alınamayacak kadar büyüyen kozmetik sektörü içinde bir de doğal olan ceviz yağını denemeniz.

GENEL OLARAK
Ceviz yağı, Latince adı Juglans regia olan ceviz meyvesinin soğuk pres yöntemiyle sıkılması ile elde edilir. Ceviz yağı doymamış yağ asitleri ile olan omega-3 ve omega-6 bakımından zengin olan açık renkli bir yağdır. Omega-3 omega-6 cilt tarafından üretilmez. Bunu aldığımız besinlerle vücudumuza takviye etmemiz gerekir. Omega-3 omega-6 ve omega-9 doymamış yağ asitleri cildin yağ asitlerini koruması, hücre yenilenmesi, sağlıklı ve canlı görünümü için temel yağ asitlerinden bir tanesidir.

Ceviz yağı aynı zamanda antioksidanlar için ideal bir kaynaktır. Bu antioksidanlardan en fazla bulunanı ise ellagik asittir. Bu antioksidan bazı kanser türlerinin gelişimi ile bağlantılıdır. Ellagik asit bazı kanser hücrelerinin kendilerini kopyalamalarına ya da bölünmelerine engel olmaktadır.

Ceviz yağı manganez ve bakır, hem de vücudun iç saatinin düzenlenmesinde yardımcı olan melatonin hormonu bakımından zengindir.

CEVİZ YAĞININ ESTETİK AMAÇLI KULLANIMI
Ceviz yağı içerdiği doğal yağlar nedeni ile özellikle yaşlanma etkilerinin görüldüğü ciltlerde kırışıklıkları giderici, özellikle hassas bölge olan göz çevresinde ve dudak etrafında kullanılabildiği gibi yüz bakım ürünlerinde göz kremi ve dudak koruyucularında %10 %15 oranında kullanılan etkin yağlardan bir tanesidir.

Ceviz yağının cildimiz üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra saçlarımızın üzerinde de besleyici özelliği vardır. Ceviz yağı ile yapılan kürlerde saçlar parlaklık kazanır, canlılığa kavuşur. Ceviz yağını cildinize uyguladığınız zaman cilt tarafından çabucak emilmektedir. Bu nedenle ciltte yağlanmaya neden olabileceğinden haftada iki defa uygulanması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

DİĞER FAYDALARI
Ceviz yağı sadece estetik açıdan faydaları olan bir yağ değildir. Ek olarak ceviz yağının beden için de değişik faydaları bulunmaktadır. Bunlardan en ilgi çekeni ise ceviz yağının kan basıncı(tansiyon) ve kolesterolü düşürmeye yardımcı bir yağ olmasıdır. Buradan yola çıkarak ceviz yağının stresle mücadelede etkili bir role sahip olduğunu ifade edebiliriz. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi çağımızın en büyük hastalık tetikleyicisi olan stresli bir hayatı olmayan insan daha uzun ve sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirir. Aynı zamanda kişinin pozitif düşünmesini sağlar.

Çalışmalar ceviz yağının endotelin düzeylerini düşürmekte yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Endotelin damarların iltihaplanmasına yardım eden bir kimyasaldır. Başka bir deyişle, ceviz yağı tüketimi kalp hastalığı geliştirme olasılığını engellemeye yardımcı olabilir. Bu yardımlara ek olarak, yüksek omega-3 yağ içeriği kalbi korur ve yanı sıra anti-kanser ve kilo azaltmada da etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir