Rooibos çayı nedir ve faydaları

Rooibos sadece Güney Afrika’da yetişen bir şifalı bitkidir. Gerçekte içtiğimiz çay anlamında çay olmasa da Rooibos bitkisinin okside edilen yaprakları genellikle Rooibos çayı yapımında kullanılır ve bu şekilde tüketilir.
FAYDALARI NELERDİR?
1- YÜKSEK ANTİOKSİDAN İÇERİĞİ
Rooibos çayı yüksek oranda flavonoidler içerir ve bu da kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi ciddi hastalıkların riskini azaltmaktadır. Genel antioksidan desteği bakımından yeşil ve beyaz çay daha revaçta olsa da Rooibos bitkisinde de güçlü antioksidan özelliği bulunmaktadır.
2- KANSERİ ÖNLEME
Rooibos bitkisindeki bir flavonoid çeşidinin yeşil ve beyaz çaydakilerle test edildiğinde onlardan serbest radikal hasarını önlemede daha etkili göründüğü belirlenmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bu antioksidanların tümörler için etkili bir tedavi olabileceği, kanser hücre oluşumunu önleyebileceği ve radyasyon neden olduğu zararlara karşı vücudu korumaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
3- ANTİ-İNFLAMATUAR
Rooibos yüksek oranda anti-inflamatuar madde olan polifenol içerir.
4- KALP SAĞLIĞI
2011 yılında yayınlanan bir çalışmada günlük olarak rooibos çayı tüketmenin kalp krizi riskini azaltma ve kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olabileceği önerilmiştir. Rooibos kötü kolesterolü düşürmek, iyi kolesterolü artırmak ve tansiyonu düşürmek için yararlı olabileceği düşünülmektedir. Rooibos’ tan elde edilen antioksidan ve anti-iltihap desteği ile kalp ve damar sağlığı önemli ölçüde korunabilmektedir.
5- DİYABET
Rooibos çayı ile yapılan öncül çalışmalarda, bu çayın glukoz toleransını iyileştirebileceği ve pankreasta insülin üretimini artırabileceğini göstermektedir.
6- KARACİĞERE DESTEKRoobios Çayı Ne İşe Yarar
Uzun süreli zehirlenmeye maruz kalan sıçanlarda Rooibos çayının karaciğerde doku yenilenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Rooibos çayı içme, insan karaciğerine de benzer destek yapacağına inanılmaktadır.
7- SOLUNUMA DESTEK
Rooibos çayı genellikle solunum hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Çaydaki flavonoid içeriğinin hem bronkodilatör ve hem de antispazmodik madde olarak davrandığı görülmektedir.
8- HIV İLE MÜCADELEYE YARDIMCI
Rooibos çay alkalin ekstresi, HIV virüsünün bastırılmasına yardımcı olabilir. Tek başına Rooibos çayı içmenin aynı etkiye sahip olmadığı gösterilmiştir.
9- BEYİN SAĞLIĞI
Sıçanlar ile ilgili yapılan bitkiler.gen.tr bir çalışmaya göre rooibos çayının, yaşa bağlı beyin bozulması üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
10- KEMİK VE DİŞ SAĞLIĞI
Rooibos bitkisi kalsiyum, florür ve manganez içermektedir. Bu da şu anlama gelir; sağlıklı kemikler ve sağlıklı dişlerin sağlanması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir